Instructors' perceptions on the use of Sustainable Development Goals as topics in ELT
İngilizce dil öğretimi alanında Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları'nın konu olarak kullanılmasına ilişkin öğretim görevlilerinin görüşleri
- Tez No: 796838
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYHUN KARABIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının (SKA) önemi İngilizce dil öğretimiyle ilgili organizasyonlar dahil, dünya çapında tanınmıştır. SKA'nın eğitim ve İngilizce öğretimi alanında kullanılmasına ilişkin bir ihtiyaç olduğunu belirten bazı çalışmalar olmasına rağmen, Türkiye'de hala SKA ve İngilizce öğretimi üzerine yapılan çalışma sayısı kısıtlıdır. Bu çalışma özellikle İngilizce öğretim görevlilerinin SKA konularının üniversite düzeyindeki İngilizce derslerinde kullanılması hakkındaki görüşlerini araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma için nitel bir araştırma yönetimi kullanılmıştır. Bir vakıf ve bir devlet üniversitesinde çalışan yedi İngilizce öğretim görevlisine bir senaryo sunulup ve onu müteakip sorular sorularak yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerden toplanan veri tematik analiz yoluyla incelenmiştir. Araştırma sonuçları göstermiştir ki, belirtilen SKA'ya göre farklı cevaplar olsa da, katılımcıların çoğu SKA konularının üniversite düzeyindeki İngilizce ders ve materyallerinde kullanımı konusunda istekliliklerini belirtmişlerdir. Katılımcıların SKA konularını kullanmaya dair istekliliklerine karar verirken altı esas faktörü göz önünde bulundurduğu da araştırma sonucunda ortaya çıkmıştır. Sonuçlar dil yeterlilik düzeyinin SKA konularına uygunluğuna dair de genel bir eğilim göstermiştir. Bazı farklı fikirlere rağmen, katılımcıların çoğu SKA konularının düşük yeterlilik seviyelerine kıyasla, yüksek yeterlilik seviyeleri için daha uygun olduğu kanaatinde olduğu görülmüştür. Katılımcıların SKA konularının yeterlilik düzeyine uygunluğuna dair verdiği gerekçelerle ilgili veri göstermiştir ki katılımcıların düzey uygunluğuna dair görüşlerini etkileyen iki ana faktör bulunmaktadır. Genel olarak, bu çalışma bulguları ile SKA konularının İngilizce derslerinde kullanımına dair yapılan önceki çalışmalar arasında bazı paralellikler vardır. Bu araştırma sonuçlarına göre, SKA konularının üniversite düzeyinde İngilizce derslerinde kullanılabileceği ve SKA konularının İngiliz dili öğretimi alanına nasıl entegre edilebileceği üzerine daha çok araştırma yapılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The significance of Sustainable Development Goals has been recognized by many organizations worldwide, including the ones in the field of ELT. Although there are some studies suggesting the need for including SDGs in the field of education and English language teaching, the number of studies focusing on SDG in ELT is still limited in Turkey. This study particularly aims to investigate the perceptions of English language instructors towards the use SDG topics in university level English classes. A qualitative research design was employed in this study. A semi-structure interview was carried out by presenting a vignette with follow-up questions to the seven English language instructors working at a foundation and a state university. The data collected from the interviews was analyzed through thematic analysis. The study results suggest that despite the responses varying depending on the suggested SDG topics, most of the study participants expressed willingness to use SDG topics in university level English classes and materials. The results also revealed that there were primarily six main factors that were taken into consideration by participants while deciding on whether they would be willing to use SDG topics. The results also indicated a general perception about the proficiency level appropriacy of SDG topics. Although there were some varied opinions, it was found that most participants thought that most SDG topics would be more suitable for higher proficiency levels as opposed to the lower levels. The data about the justifications the participants gave for level appropriacy of SDG topics also showed that there were two key common factors influencing the participants views and perceptions while deciding on the level appropriacy. Overall, the study findings have some parallelism with previous studies about the inclusion of SDG topics in English classes. In the light of this study findings, it is concluded that SDGs can be used English language classes and more research should be conducted about the ways in which SDG topics could be integrated into the field of ELT.