Iranian foreign policy towards the Syrian crisis: (2011-2021)
İran'ın Suriye krizine yönelik dış politikası: (2011-2021)
  1. Tez No: 796840
  2. Yazar: MOHAMMAD IMAD KATTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
İran, 2011'de patlak veren Suriye'deki iç savaşta Suriye rejiminin ilk destekçisi oldu ve tüm askeri, güvenlik, ekonomik, siyasi ve toplumsal ağırlığıyla Suriye krizine müdahale etti. Müdahalesinin derinliği, Suriye krizine dahil olan tüm ülkelerden farklıydı. Bunun nedeni Suriye'nin, İran'ın ulusal güvenliği, Şii jeopolitiği, kendisine uygulanmak istenen bölgesel izolasyonun kırılabilmesi ve ortak tehdit algıları açısından Tahran için kritik öneme sahip olmasıdır. İran-Suriye ilişkisi bir münhasırlık durumuyla karakterize ediliyor ve birlikte kazanan ya da kaybeden, kaçınılmaz, kaderi olan bir ilişki olarak şekillenir. İran etkisini güçlendirdi ve askeri, güvenlik, ekonomik ve sosyal olarak devlet kurumlarına nüfuz etmeye devam ediyor. (Sosyal mühendislik) Demografik değişim, İran'ı Suriye'ye müdahale eden ve Suriye'nin toprak bütünlüğünü ciddi şekilde etkileyen tüm yabancı güçlerden ayıran eşsiz bir durumdur.
Özet (Çeviri)
Iran was the first supporter of the Syrian regime and interfered with the Syrian crisis with all its military, security, economic, political, and social weight in Syrian civil war which erupted in march 2011. The depth of its intervention differed from all the countries involved in the Syrian crisis. Syria is critical for Iran within Iranian national security, Shiite geopolitics, regional isolation, and shared threat perceptions. A state of singularity characterizes the Iranian-Syrian relationship and crystallizes as an inevitable fateful relationship, either winning or losing together. Iran consolidated its influence and continues to penetrate the state's institutions in terms of military, security, economic, and social. The (social engineering) and demographic change is a unique case that distinguished Iran from all foreign powers that intervened in Syria, and it severely impacted the unity of Syrian soil.