Erzurum ili uzundere ilçesi koyunculuk işletmelerinin yapısal ve yetiştiricilik özellikleri
Structural and breeding characteristics of sheep farms in uzundere district of Erzurum province
  1. Tez No: 796857
  2. Yazar: HAKAN GÖKMENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma Erzurum'un Uzundere ilçesindeki koyunculuk işletmelerinin yapısal ve yetiştiricilik özelliklerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla 45 adet koyun işletmesinde anket yapılmıştır. İşletmelerin tamamı aile işletmesi olup, aile bireylerinin % 48'i kadın, % 52'si erkektir. Yetiştiricilerin yaş ortalaması 31.2, eğitimleri % 55.5 oranında ortaokul ve lise, % 40 oranında da ilkokul düzeyindedir. İşletmelerin arazi varlığı ortalaması 286 dekar olup, bunun % 52'si sulanabilir niteliktedir. En çok yetiştirilen ırk morkaraman olup, işletmelerin ortalama koyun varlığı sayısı 128'dir. Barınakların % 55.5'i kapalı, % 42.43'ü yarı açık ağıl şeklindedir. Yetiştiricilerin % 17.8'i tarım dışı işlerle de uğraşmaktadır. İşletmelerde kaba yem olarak % 40 saman, % 24.5 oranında da kuru yonca, kesif yem olarak ise % 49 oranında fabrika yemi kullanılmaktadır. İşletmelerin % 66.67'si kendi yemini kendisi üretmektedir. Çoban ihtiyacı % 66.66 oranla aile içinden karşılanmaktadır. Koç katımı çoğunlukla (% 77.77) serbest usulde yapılmaktadır. Koyunlar genellikle sağılmamaktadır. Sağım yapan işletmelerin oranı % 17.78'dir. İşletmelerin çoğunluğunda (% 93.33) toz kireç ve pestisit ile sonbaharda dezenfeksiyon yapılmaktadır. İşletmelerde yetiştiriciliğin genel olarak geleneksel usullerde yapıldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the structural and growing characteristics of the sheep farms in Uzundere district of Erzurum. For this purpose, a survey was conducted in 45 sheep farms. All of the businesses are family businesses and 48 % of the family members are women and 52 % are men. The average age of the breeders is 31.2, their education is at secondary and high school level with 55.5 % and at primary school level with 40 %. The average land assets of the enterprises are 286 decares, 52 % of which is irrigable. The most commonly grown breed is morkaraman, and the average number of sheep assets of the enterprises is 128. 55.5 % of the shelters are closed and 42.43 % are semi-open corrals. 17.8 % of the breeders are also engaged in non-agricultural works. In the enterprises, 40 % straw, 24.5 % dry clover and 49 % factory feed are used as roughage. 66.67 % of the enterprises produce their own feed. The need for shepherds is met by the family with a rate of 66.66 %. Ram mating is mostly (77.77 %) done in freestyle. Sheep are not usually milked. The rate of milking enterprises is 17.78 %. Most of the farms (93.33%) are disinfected in autumn with powdered lime and pesticides. It has been concluded that sheep breeding in enterprises is generally carried out in traditional methods.