Elektrik iletim hattı ve yer altı boru hatları arasındaki elektriksel girişimin CDGES kullanılarak analizi
Analysis of electrical interference between electric transmission and underground pipelines using CDGES
- Tez No: 796858
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜSLÜM CENGİZ TAPLAMACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Sanayinin gelişimi ve hızla ilerlemesi, hem gelişmiş ve hem de gelişmekte olan ülkeler için alt yapı çalışmaları önem arz etmektedir. Bu alt yapı çalışmalarının başlıcaları elektrik iletim hatları, petrol/doğal gaz boru hatları ve demir yollarıdır. Birçok ülkede ve Türkiye'de gerek coğrafi koşullardan, gerekse kamulaştırma sorunları ve ekonomik nedenlerden elektrik iletim hatları, petrol/doğal gaz boru hatları ve demir yolları çoğu zaman aynı coğrafi koridoru kullanmaktadır. Bu durumun birçok avantaj ile birlikte bir takım dezavantajlara da sebep olmaktadır. Bu dezavantajlardan en önemlilerden birisi elektromanyetik girişimlerdir. Bu tez çalışmasında Ağrı-Horasan arasında tesis edilmiş doğal gaz boru hattı ile aynı hatta paralel olan 400 kV ve 154 kV elektrik iletim hattı arasındaki elektromanyetik girişim analiz edilmesi ve azaltılmasına yönelik önlemler de bulunmuştur. Elektromanyetik etkileşimleri modellemek ve analizi için CDEGS bilgisayar yazılımı kullanılmıştır. Yapılan benzetimlerde öncelikle kararlı durumdaki etkileşimler ve daha sonra 400 kV elektrik iletim hattında 3 faz kısa devre olması durumunda elektromanyetik girişimler analiz edilerek değerlendirilmesi ve azaltılması yönelik önlemlerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The development and rapid progress of the industry and infrastructure studies are important for both developed and developing countries. Main of these infrastructure works are electricity transmission lines, oil/natural gas pipelines and railways. In many countries and Turkey, due to geographical conditions, expropriation problems and economic reasons, electricity transmission lines, oil/natural gas pipelines and railways often use the same geographical corridor. Along with many advantages, this situation also causes some disadvantages. One of the most important of these disadvantages is electromagnetic interference. In this thesis, measures for the analysis and reduction of electromagnetic interference between the natural gas pipeline established between Ağrı and Horasan and the 400 kV and 154 kV electricity transmission line parallel to the same line were also found. CDEGS computer software was used to model and analyze electromagnetic interactions. In the simulations, firstly steady state interactions and then in case of 3-phase short circuit in 400 kV electric transmission line, electromagnetic interferences were analyzed and measures were taken to evaluate and reduce them.