Kuersetin tayini için grafitik karbon nitrür temelli elektrokimyasal sensör hazırlanması
Preparation of an electrochemical sensor based on graphitic carbon nitride for detection of quercetin
- Tez No: 796916
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ZEKİ BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, grafit karbon nitrür (g-C3N4) nanotabakalar, gümüş sülfit (Ag2S) nanokristaller ve nikel molibdat (NiMoO4) nanoçubuklardan oluşan üçlü bir nanokompozit (Ag2S-NiMoO4-g-C3N4) hazırlanmış ve bu kompozitin birçok meyve ve sebzede bulunan bir flavonoid olan kuersetine (Que) karşı sensör performansı incelenmiştir. Ag2S-NiMoO4-g-C3N4 nanokompozit modifiye yüzey baskılı elektrot (SPE), 2,7 nM'lik düşük gözlenebilme sınırı ile 0,005 μM-20 μM'lik bir konsantrasyon aralığında önemli bir sensör performansı sergilemiştir. Ayrıca, Ag2S-NiMoO4-g-C3N4 bileşiminin, film kalınlığının ve elektrolit pH'sının sensörün akım cevabı üzerindeki etkisi, Que'nin daha seçici ve hassas tespiti için optimize edilmiştir. Ag2S-NiMoO4-g-C3N4'ün Que'ye karşı seçiciliği, askorbik asit, sitrik asit, fruktoz, glikoz, laktoz, maltoz, mannoz, sükroz ve tirozin gibi bazı olası maddeler varlığında test edilmiştir. Gerçek numuneler ile gerçekleştirilen analizlerde, hazırlanan sensörün uygulanabilirliği elma, yeşil çay, bal ve soğan kabuğu gibi çok çeşitli gıda numunelerinde çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we have reported the fabrication of a ternary nanocomposite (Ag2S-NiMoO4-g-C3N4) consisting of graphitic carbon nitride (g-C3N4) nanosheets, silver sulfide (Ag2S) nanocrystals, and nickel molybdate (NiMoO4) nanorods and its sensing ability to detect quercetin (Que), a flavonoid found in many fruits and vegetables. Ag2S-NiMoO4-g-C3N4 nanocomposite modified screen-printed electrode (SPE) exhibited remarkable sensing performance in a concentration range of 0.005 μM-20 μM with a low detection limit of 2.7 nM. Moreover, the effect of the composition of Ag2S-NiMoO4-g-C3N4, the film thickness, and the electrolyte pH on the current response of the sensor was optimized for more selective and sensitive detection of Que. The selectivity of Ag2S-NiMoO4-g-C3N4 toward Que was tested in the presence of some possible interferents such as ascorbic acid, citric acid, fructose, glucose, lactose, maltose, mannose, sucrose, and tyrosine. In practical analysis, the applicability of the proposed sensor was evaluated in a wide variety of food samples such as apple, green tea, honey, and onion skin.