Işık spektrumunun ratlarda döl verimi ve büyüme özellikleri üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of light spectrum on fertility and growth characteristics in rats
- Tez No: 796933
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ GÜLCİHAN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma, görünür ışık spektrumunda bulunan mor, mavi, yeşil, sarı, turuncu, kırmızı ve tam spektrumlu beyaz renkli kompakt floresan lamba (60 cm, 18 W) altında yetiştirilen Sprague Dawley sıçanlarda döl verimi, büyüme özellikleri ve oksidatif stres parametrelerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma grupları (7 renk), tüm araştırma süresince periyodik olarak 12 saat aydınlık/karanlık foto periyota ve benzer ışık yoğunluğuna maruz bırakılmıştır. Damızlık ratlarda döl verim özellikleri, yavru ratlarda pubertaya kadar (63. gün) büyüme özellikleri tespit edilmiştir. Araştırma sonunda 4 erkek ve 4 dişi rat anestezi altında exsanguinasyon yöntemiyle sakrifiye edilerek dokuları alınmıştır. Alınan dokularda büyüme hormonu ve oksidatif stres parametreleri incelenmiştir. En yüksek yavru verimi ve sütten kesilen yavru oranı yeşil renk grubunda tespit edilmiştir (P0.05). En yüksek büyüme hormonu mor grupta tespit edilmiş, bu grubu yeşil ve beyaz gruplar izlemiştir.
Özet (Çeviri)
Investigation of the effect of light spectrum on fertility and growth characteristics in rats This research was carried out to investigate the fertility, growth characteristics and oxidative stress parameters of Sprague Dawley rats grown under a compact fluorescent lamp (60 cm, 18 W) with purple, blue, green, yellow, orange, red and full spectrum white colors in the visible light spectrum. The research groups (7 colors) were exposed to periodically a 12-hour light/dark photo period and similar light intensity throughout the entire research period. Fertility traits in breeding rats and growth traits until puberty (63rd day) were determined in juvenile rats. At the end of the study, 4 male and 4 female rats were sacrificed by exsanguination method under anesthesia and their tissues were taken. Growth hormone and oxidative stress parameters were investigated in the tissues taken. The highest litter size at birth and litter size at weaned were determined in the green color group (P0.05). The highest growth hormone was detected in the purple group, followed by the green and white groups.