Bursa Bölgesi'ndeki tüketicilerin su ürünleri tüketim alışkanlıklarının araştırılması
Research of seafood consumption habits of consumers in Bursa region
- Tez No: 796934
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, Bursa İli'ndeki tüketicilerin su ürünleri tüketim alışkanlıklarının belirlenmesi hedeflenmiştir. Araştırma kapsamında 360 kişi ile anket çalışması yapılmıştır.Yapılan araştrıma sonuçlarında tüketicilerin %58'inin balığı semt ve mahalle pazarından almayı tercih ettiği belirtilmiştir. Ayrıca tüketicilerin % 27,5'i balığın tazeliğini anlamak için solungaçlarının kırmızı olmasına, %23,6'sı ise gözlerinin parlak olmasına dikkat ettiklerini belirtmişlerdir. Bursa İli'nde yaşayan tüketicilerin %73,6'sının satın aldığı balığı derin dondurucu veya buzdolabında bekletmeden hemen tükettiği de yapılan ankette belirlenmiştir. Bursa İli'nde, en fazla tercih edilen balığın,%62,22 oranıyla deniz balığı olduğu, balık türünün ise %39,4 ile hamsi olduğu sonucuna varılmıştır. Hamsiden sonra ise en çok tüketilen balık %18,05 ile levrek olmuştur. Bursa İli'nde ankete katılan tüketicilerin %43,8'i balık tüketiminde genellikle geleneksel pişirme yöntemlerinden olan kızartma yöntemini tercih ederken, %13,05'i balık konservesi şeklinde tüketim yapmaktadır. Ayrıca ankete katılanların % 63,05'i balığı evde yemeği tercih ettiğini belirtmiştir. Bursa İli'nde balık tüketim miktarının artırılması için, pişirme tekniklerinin geliştirilmesi ve erken çocukluk döneminden itibaren balık tüketim alışkanlığının kazandırılması sağlanmalıdır. Tüketicilerin her mevsim uygun fiyatlı balık tüketmeleri için de uygun üretim planlarının yapılması gereklidir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the fisheries consumption habits of the consumers in Bursa Province. Within the scope of the research, a survey was conducted with 360 people. As a result, 58% of the consumers stated that they prefer to buy the fish from the district and neighborhood markets. In addition, 27,5% of the consumers stated that they understand the freshness of the fish because the gills are red, and 23,6% of them are the bright eyes. It was also determined in the survey conducted that 73,6% of the consumers living in Bursa province consume the fish they buy immediately without keeping them in the deep freezer or refrigerator. It was concluded that the most preferred fish in Bursa was sea fish with a rate of 62,22%, and anchovy with a rate of 39,4%. After anchovy, the most consumed fish was sea bass with 18,05%. In Bursa Province, 43,8% of the consumers who participated in the survey prefer the frying method, which is one of the traditional cooking methods, while 13,05% consume fish in the form of canned fish. A high rate of 63,05% of the respondents stated that they prefer to eat fish at home. In order to increase the amount of fish consumption in Bursa Province, while the development of cooking techniques and the habit of eating fish from early childhood should be ensured, consumers should also be provided with affordable fish consumption in all seasons.