Aile işletmelerinin kurumsallaşma ihtiyacı ve gelecek kuşakların sürece hazırlanması, Konya ilinde konu üzerine uygulama
The need for institutionalization of family businesses and the preparation of future generations for the process, an application on the subject in Konya
  1. Tez No: 796937
  2. Yazar: NURAY ÜMÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT İRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
İnsanlık tarihi toplayıcılık, avcılık, tarım ve üretim ile sanayileşme sürecine girmiştir. Buharın gücünün öğrenilmesi ile birlikte doğada bulunan madenlerin de üretime entegre olması sonucu sanayi toplumları oluşmuştur. Sanayi toplumlarında makineleşmelerin getirdiği seri üretimler daha çok talep ve arzı oluşturmuştur. Üretimleri gerçekleştirilen şirketlerin ekonomide ilk kendilerini göstermeleri aile şirketleri olarak görülmektedir. Aileler tarafından kurulmuş olan şirketler sanayileşme sürecinin ilk çıkış aşamasında ekonomik bağlamda gelişimin itici gücü olmuştur. Bunlara verilecek en güzel örnek aile şirketleri ise Ford, Rockefeller, Zegna, Formosa gibidir. Bir ailede alanında üretim yapan lider üretim şeklini geliştirerek kendisinden sonra gelen kuşaklara da üretim hususundaki detayları aktarmaktadır. Bu bağlamda birçok sektörde aile şirketleri oluşmuştur. Aile şirketleri hem kendi varlıkları hem de bulundukları vatanda hizmet verirken büyüme, rekabet güçlerini arttırma ve var oluşlarını devam ettirebilmek için birtakım problemlerle karşı karşıya kalabilmektedirler. Bu noktada en büyük problem ise aile şirketlerinin gelecek nesillerinin süreci devam ettirememesidir. Buradaki çözüm ise kurumsallaşma olarak karşımıza çıkmaktadır. Aile şirketlerinin bu kurumsallaşma ihtiyacı ile gelecek nesillerin yönetime hazırlanış biçimleri, aile şirketinin sonunun nelerin getirdiğini ve şirket yönetiminde oluşan prensip ve kuralların ne kadar işe yaradığı önemli husus haline gelmektedir. Bu noktadaki çözüm önerisi profesyonelleşme ve kurumsallaşmadır.
Özet (Çeviri)
Human history has entered the process of industrialization with gathering, hunting, agriculture and production. With the learning of the power of steam, industrial societies were formed as a result of the production in the mines in nature. Mass production brought about by mechanization in industrial societies has created more demand and supply. Their productions are seen as magazine debut family businesses. Experienced companies have been a transformation process in the first day of industrialization. The best examples of these are family companies like Ford, Rockefeller, Zegna, Formosa families. It develops the leading production method in a family that produces in its field and transfers the details of production to the next generations. In this context, family companies have been established in many sectors. Family businesses may face a number of problems in order to grow, increase their competitiveness and maintain their existence while serving both their own existence and the country they are located. At this point, the biggest problem is that the future generations of family companies cannot continue the process. The solution here appears as institutionalization. With this need for institutionalization of family businesses, the ways in which future generations are prepared for management, what the end of the family business brought, and how well the principles and rules formed in company management work become important issues. The solution proposal at this point is professionalization and institutionalization.