Mitomisin C ile indüklenmiş lenfosit hücre kültürlerinde melatonin ve beta-karotenin in vitro sistemde kardeş kromatid değişimi oranları ve mitotik indeks değerleri üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması
The Effects of melatonin and beta carotene on mitotic indices and sister chromatid exchange in mitomycin C induced human blood lymphoctes
  1. Tez No: 79694
  2. Yazar: YASEMİN SOYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA MENEVŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
55 6. ÖZET Çalışmamızda, antioksidan etkileri bildirilmiş maddeler olan melatonin ve p-karotenin, in vitro koşullarda insan lenfosit hücre kromozomlarında etkiledikleri kardeş kromatid değişimi (SCE) ve mitotik indeks (Mi) değerlerinin saptanması ve karşılaştırılması; ayrıca, SCE'yi indüklemek için mitomisin C (MMC) kullanıldığında melatonin ve p- karotenin birlikte ve tek başlarına bulundukları kültürlerde, MMC nin indüklediği SCE' yi ve etkilediği Mİ' yi ne oranlarda değiştirdiklerinin saptanması ve karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışma sonucunda, melatoninin ve p-karotenin tek başlarına bulundukları kültürlerde, madde içermeyen kontrolle karşılaştırıldığında, SCE değerlerinde değişikliğe sebep olmadıkları, p- karotenin Mi üzerinde etkisi olmadığı, artan melatonin konsantrasyonu ile birlikte Mi'nin azaldığı gözlenmiştir. Melatoninin ve p-karotenin birlikte kullanımlarının sonucu, madde içermeyen kontrol ve tek başlarına kullanıldıkları kültürlerin değerleri ile karşılaştırıldığında SCE değerlerinde değişiklik oluşturmazlarken Mi'i azaltma yönünde etki gösterdikleri gözlenmiştir. MMC nin SCE değerlerini arttırdığı, Mi değerlerini azalttığı gözlenmiştir. Melatoninin ve p-karotenin tek başlarına ve birlikte kullanıldıkları durumda MMC nin SCE' yi indükleyen etkisini azalttıkları fakat Mi değerini etkilemedikleri gözlenmiştir.56 MMC nin SCE oluşumunu indükleyen etkisi karşısında p- karotenin, SCE değerlerini daha fazla azalttığı ve melatonin ile karşılaştırıldığında daha güçlü antioksidan etki gösterdiği saptanmıştır. Sonuç olarak, melatoninin ve (3-karotenin antimutajenik etkilerinin, in vivo ve in vitro sistemlerde, farklı mutajenite testleri ve farklı mutajen maddeler kullanılarak test edilmesinin yararlı olacağı inancındayız.
Özet (Çeviri)
57 7. SUMMARY In this research; we used in vitro lymphocyte cell culture to define the antimutagenic effects of melatonin and p-carotene alone and together and with mitomycin C as an inducer of mutagenicity. Lymphocytes were examined for incidence of sister chromatid exchange (SCE) and mitotic indices (Ml). The results indicate that melatonin and p-carotene alone have similar incidence of SCE and Ml compared to the untreated controls. Melatonin and p-carotene which were added to the cultures, didn't exhibit significant change in the frequency of SCE but they decreased the mitotic index. When melatonin concentrations were increased, concentration dependent decrease in Ml was observed. The lymphocytes, which were treated with mitomycin (MMC), showed the expected decrease in Ml and an increased incidence of SCE. Melatonin and p-carotene decreased the frequency of SCE when they were cultured alone with MMC. Melatonin and p-carotene and MMC together have significant decrease of SCE frequency when compared to MMC alone. We observed that, p-carotene decreases the frequency of SCE more than melatonin. So, it is decided that p-carotene showed stronger antioxidant effect than melatonin. As a result, the antimutagenic effect of melatonin and p- carotene should be studied in different assays, in vitro and in vivo test systems, to understand better, the effects and mechanism.