İngiltere ve Türkiye'de sivil toplum kuruluşlarının yapısının karşılaştırılması
Comparison of the structure of non-govermental organizations
  1. Tez No: 796961
  2. Yazar: GÜNEY TUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞUAY NİLHAN AÇIKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Özellikle son yıllarda sivil toplum kuruluşları ve paydaş sayılarının günden güne artması sonucunda, toplum içindeki önemleri, katkıları, çalışma ve faaliyet alanları artmıştır. Sivil toplum kuruluşları içerisinde yer alan dernekler, en yaygın olan ve en çok toplumsal tabana yayılan örgütlenme biçimi olarak kendini göstermektedir. Dernekler sivil toplum kuruluşu olarak sadece Türkiye'de değil tüm ülkelerde yaygın bir örgütlenme biçimi olarak karşımıza çıkmaktadır. İngiltere'deki bu örgütlenme, hayır kurumu olarak ortaya çıkmaktadır. Sivil toplum kuruluşları demokratik ve gelişmiş ülkelerde daha çok geliştiği ve yaygınlaştığı, dolayısıyla ülkenin demokrasisine ve kalkınmışlığına daha fazla katkıda bulunduğu bir gerçektir. Ülkelerdeki sivil toplum kuruluşlarının; yapısı, kuruluşu ve denetimi de bu kuruluşların gelişmelerini etkileyen önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu itibarla, sırasıyla Türkiye'deki dernekler ile İngiltere'deki hayır kurumlarının; kuruluşu, faaliyetleri, organları, yapısı ve denetimi üzerinde durularak bu iki sivil toplum kuruluşu arasındaki mevcut farklılıklar ile benzerlikler gösterilmeye çalışılmış ve yapılan çalışma sonucunda, derneklerin etkinlikleri, denetimi, yapısı ve işleyişine yönelik alanlar değerlendirilmiş ve uygulamada yaşanan bazı sorunlar tespit edilip ortaya konulmaya çalışılmıştır. Türkiye'deki derneklerin ve sivil toplum sektörünün gelişmesine katkı sağlamak ve yaşanan sorunların giderilmesine yardımcı olmak amacıyla hayata geçirilmesi muhtemel olan bazı öneriler, düzenlemeler, değişiklikler ve yenilikler detaylı olarak sonuç kısmında yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Especially in recent years, as a result of increasing day by day in the number of non-governmental organizations and their stakeholders, their importance in the society, their contributions, their fields of work and activity have increased. Associations within non-governmental organizations show themselves as the most common and the most widespread form of organization. As a non-governmental organization, associations emerge as a common form of organization not only in Turkey but also in all countries. It is a fact that non-governmental organizations have improved and become more widespread in democratic and developed countries, thus contributing more to the democracy and development of the country. Non-governmental organizations in the countries; The structure, establishment and auditing of these institutions are also an important factor affecting the development of these institutions. In this regard, respectively, associations in Turkey and charities in England; By emphasizing the establishment, activities, organs, structure and auditing of these two non-governmental organizations, the existing differences and similarities between these two non-governmental organizations were tried to be shown and as a result of the study, the activities, auditing, structure and functioning of the associations were evaluated and some problems experienced in practice were determined and tried to be revealed. In order to contribute to the development of associations and the non-governmental sector in Turkey and to help overcome the problems experienced, some suggestions, regulations, changes and innovations that are likely to be implemented are included in detail in the conclusion part.