Production planning in Textile industry
  1. Tez No: 7970
  2. Yazar: FULYA BODUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLAY BARBAROSOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET Üretimin rekabet dolu dünyasında müşteri servisini düzeltmek, envanterlerin güncelliğini arttırmak, üretimi ve satışı desteklemek için sağlıklı envanter dengesi oluşturmak ve maliyet yönetimi önemli konular haline gelmektedir. Günümüzde, dünyadaki birçok şirket en iyi çözümün şir ket kaynaklarının etkin şekilde planlanması ve kontrolü olduğunu bilmekte dirler. Son zamanlarda, etkin planlama ve kontrol MRP II -üretim Kaynak Planlaması- tekniği ile sağlanmaktadır. Bu tezin amacı AKSU T.A.Ş.'de, MRP II yönteminin tasarımını gerçek leştirmektir. Şirketin dokuma fabrikasında mevcut olan koşullar nedeni ile, MRP II'nin öncelikle bu bölüme adaptasyonuna karar verilmiştir. Bu nedenle tez, dokuma fabrikasında önerilen uygulamanın sürdürülmesini amaçlamaktadır. Amacın sağlanması için bir paket program oluşturulmuştur. Paket MRP -Malzeme Gereksinim Planlaması ve CapReq -Kapasite Gereksinim Planlaması- adı verilen iki modülden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In the competitive world of manufacturing, improving customer service, increasing inventory accuracy, maintaining the right inventory balance to support production and sales, and cost management is beca- ming important subjects. Nowadays, most of the companies in the world know that the best solution is efficient planning and controlling of the company resources. A recent tool of efficient planning and control is provided by MRP -II- Manufacturing Resources Planning Technique. The purpose of this thesis is to design manufacturing side of MRP II system for the AKSU company. Due to the conditions prevailing in the weaving plant of the company, we have decided that the MRP II system should be adapted first in this departmant. Therefore our thesis is aimed at implementing the suggested application in the weaving plant. To serve this purpose a software package is developed. This package consists of two main modules; MRP - Material Requirements Planning- and CAPREQ- Capacity Requirements Planning.