Analysis of different production planning perspectives in the textile and apparel industry
Tekstil ve konfeksiyon endüstrisinde farklı üretim planlama perspektiflerinin analizi
- Tez No: 129378
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY BARBAROSOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET TEKSTİL VE KONFEKSİYON ENDÜSTRİSİNDE FARKLI ÜRETİM PLANLAMA PERSPEKTİFLERİNİN ANALİZİ Bu çalışmada, tekstil ve konfeksiyon endüstrisindeki üretim planlama ve çizelgeleme problemi, farklı perspektiflerden analiz edilmiştir. Problem öncelikle, bütün üretim kararlarının planlama süreci boyunca eş-zamanlı olarak değerlendirildiği blok yapılı ve deterministik bir model olarak formüle edilmiştir. Ayrık olasılıklara sahip bir örnek senaryo kümesi ile tanımlanan son ürün taleplerindeki belirsizliği ifade edebilmek için, iki aşamalı bir stokastik programlama modeli geliştirilmiştir. Diğer bir yöntem olarak, deterministik model temel alınarak üç seviyeli bir hiyerarşik üretim planlama (HÜP) sistemi hazırlanmış ve bu sayede, uzun vadeli, orta vadeli ve kısa vadeli planlama kararlarının gerçekçi bir şekilde birbirine bağlanması amaçlanmıştır. HÜP modeli, Türkiye'nin ileri gelen hazır giyim üreticilerinden biri olan Promar Tekstil'de uygulanmıştır. Ayrıca, konfeksiyon sanayiindeki üretim aşamalarından en önemlisini teşkil eden kesim sipariş planlama problemi, PROLOG-tabanlı bir kısıt mantık programlama dili olan CHIP ile modellenmiştir. HÜP sisteminin, hazır giyim üretim planlama ve çizelgeleme problemindeki karmaşıklığı ele alması bakımından, blok yapılı modele göre üstün bir avantaja sahip olduğu gözlenmiştir. Bazı model parametrelerinin etkilerini inceleyebilmek için tasarlanan deneylerin sonuçlan, pastal özelliklerinin ve kesim dairesi kapasitesinin, üretim ve art ısmarlama kararlarım etkileyen en önemli iki parametre olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT ANALYSIS OF DIFFERENT PRODUCTION PLANNING PERSPECTIVES IN THE TEXTILE AND APPAREL INDUSTRY This study is concerned with the analysis of the production planning and scheduling problem in the textile and apparel industry in multiple perspectives. The problem is first formulated as a deterministic, monolithic model that considers all production decisions simultaneously over the entire planning horizon. A two-stage stochastic programming model is developed next to handle uncertainty in end-product demand, which is represented by a sample set of scenarios with discrete probabilities. The next approach is a three-tiered hierarchical production planning (HPP) system designed for the deterministic model in order to formally link long-term, mid-term and short-term planning decisions. The HPP model is implemented at Promar Textiles, a major garment manufacturing company in Turkey. Furthermore, the cut order planning problem, which constitutes the main body of the apparel manufacturing processes, is modeled by the PROLOG-based constraint logic programming language, CHIP. The HPP system is shown to present an exceptional advantage over the monolithic model in terms of handling the complexity of the apparel production planning and scheduling problem. Results of the experimental design, carried out to study the effects of various model parameters, indicate that pattern configuration and cutting room capacity have a significant impact on production and backlogging decisions.