Giresun ilindeki 20-69 yaş arası kadınların meme kanseri tarama yöntemleri hakkında bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Investigating information, attitudes and behaviors about breast cancer screening methods of women aged 20-69 in giresun
- Tez No: 797004
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU AYRALER, DOÇ. DR. TUĞRUL KESİCİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Kadınlarda meme kanserinin erken teşhisinin mümkün olup olmadığının ve erken teşhis edilmesinin olumlu sonuçlarının bilinmesinin sağlanması, ayrıca tarama yöntemlerini bilme, doğru zaman ve sıklıkta uygulama durumları gibi konularda bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya Temmuz 2022- Şubat 2023 tarihleri Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği ve Genel Cerrahi polikliniğine başvuran 20-69 yaş aralığında olan toplam 206 kadın katıldı. Katılımcılara sosyodemografik özelliklerini, meme kanseri tarama yöntemleri hakkında bilgi, tutum ve davranışlarını sorgulan ve meme kanseri risk düzeyini değerlendiren Sağlık Bakanlığı tarafından kabul edilen 'Meme Kanseri Risk Değerlendirme Formu'nu da içine alan 59 soruluk anket yüz yüze uygulanmıştır. SPSS 22.0 istatistik programı kullanılmıştır. Kategorik değişkenlerin dağılımlarının karşılaştırılması için ki-kare (gereken durumlarda Fisher's Exact test), parametrik koşulların sağlandığı 2 grup arasındaki ortalamaların karşılaştırılması amacıyla student t testi, 2 den fazla grubun karşılaştırılması için One Way ANOVA analizi, parametrik koşulların sağlanmadığı durumlarda 2 grup arasındaki ortancaların karşılaştırılması için Mann Whitney U testi, 2 den fazla grup arasındaki sürekli değişkenlerin karşılaştırılması amacıyla Kruskall Wallis analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Ensuring that early diagnosis of breast cancer is possible in women and the positive results of early diagnosis, as well as evaluation of knowledge, attitudes and behaviors on issues such as knowing screening methods and applying them at the right time and frequency. Materials and methods: A total of 206 women, aged 20-69 years, who applied to the Giresun Education and Research Hospital Family Medicine and General Surgery outpatient clinic between July 2022 and February 2023, participated in the study. A 59-question questionnaire, including the“Breast Cancer Risk Assessment Form”accepted by the Ministry of Health, which questioned the participants' sociodemographic characteristics, their knowledge, attitudes and behaviors about breast cancer screening methods and evaluated the breast cancer risk level, was applied face to face. SPSS 22.0 statistical program was used. Mean, standard deviation, percentage, Kolmogorov-Smirnov test, Chi-square analysis, Fisher's Exact test, Student's t test, One Way ANOVA analysis, Mann Whitney U test, Kruskall Wallis analysis were used to analyze the data. Statistically significant level was taken as