Hemşirelerin iş-aile çatışması ile işe bağlı duygusal tükenmişlik ve başa çıkma tutumları arasındaki ilişki
The relationship between nurses' work-family conflict,work-related emotional exhaustion and coping attitudes
- Tez No: 964831
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN GÜNAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET HEMŞİRELERİN İŞ-AİLE ÇATIŞMASI İLE İŞE BAĞLI DUYGUSAL TÜKENMİŞLİK VE BAŞA ÇIKMA TUTUMLARI ARASINDAKİ İLİŞKİ Amaç: Hemşirelerin iş-aile çatışması ile işe bağlı duygusal tükenmişlikleri ve başa çıkma tutumları arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın türü tanımlayıcı ve ilişki arayıcıdır. Çalışma Giresun İl ve İlçe Hastanelerinde görev yapan hemşirelerle yapılmıştır. Çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan 240 hemşire, tabakalı örneklem yöntemi ile örnekleme alınmıştır. Veri toplama araçlarında ise“Kişisel Bilgi Formu”,“İş Aile Çatışması Ölçeği”,“İşe Bağlı Duygusal Tükenmişlik Ölçeği”ve“Başa Çıkma Tutumlarını Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Bulgular: Hemşirelerin iş-aile çatışması ölçeği puan ortalaması 33.78 ± 11.45 (orta düzey), işe bağlı duygusal tükenmişlik ölçeği puan ortalaması 20.5 ± 6.49 (yüksek düzey), başa çıkma tutumu ölçeği puan ortalaması 83.62 ± 9.73 (orta düzey) olduğu belirlenmiştir. Hemşirelerde duygusal tükenmişliğin, gelir durumu, birimde çalışmayı isteme, çalışma koşulları, işteki sorunları eve taşıma, ailesinin özel günlerinde yanında olma, hastalık nedeniyle ailenin yanında olabilme, ev/aile içindeki problemler nedeniyle işe gitmek istememe iş ve aile süreçlerinin birlikte yürütme durumuna göre farklılaştığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE RELATIONSHIP BETWEEN NURSES' WORK-FAMILY CONFLICT, WORK-RELATED EMOTIONAL EXHAUSTION AND COPING ATTITUDES Aim: This study was conducted to evaluate the relationship between nurses' work-family conflict, work-related emotional burnout, and coping attitudes. Material and Method: The research was conducted in a descriptive and correlational type. The study was conducted with nurses working in state hospitals in a province and its districts in Giresun. 240 nurses who met the inclusion criteria were sampled using the stratified sampling method.“Personal Information Form”,“Work Family Conflict Scale”,“Work-Related Emotional Exhaustion Scale”and“Coping Attitudes Assessment Scale”were used as data collection tools. Results: It was determined that the mean score of the nurses on the work-family conflict scale was 33.78 ± 11.45 (medium level), the mean score of the work-related emotional burnout scale was 20.5 ± 6.49 (high level), and the mean score of the coping attitude scale was 83.62 ± 9.73 (medium level). It was determined that emotional burnout in nurses varied according to income status, wanting to work in the unit, working conditions, carrying work problems home, being with the family on special days, being with the family due to illness, not wanting to go to work due to problems experienced at home/family, and the situation of carrying out work-family processes together.