Normal ve hasarlı normospermik, oligospermik ve azospermik olgularda TGF-alfa ve EGF-R'nin immünohistokimyasal belirlenmesi
Immunohistochemical definition of TGF-alpha and EGF-R in the damaged and andamaged normospermia, oligospermia and azospermia events
- Tez No: 99393
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜFİDE GÖRGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
EGF ve TGF-a mitoz erki arttırıcı özellikte bir polipeptittir. Hücre yüzeylerinde bulunan özel reseptörlerine (EGF-R) bağlanarak hücresel olayları düzenlerler. Kontrollü hücre ölümü anlamına gelen apoptozis, testisteki germ hücrelerinin çoğalmasını etkileyen önemli mekanizmalardan biridir. Yapılan çalışmalarda, apoptozisin mekanizmasının DNA hasarı olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmada; normal ve hasarlı, normospermik, oligospermik ve azospermik olgularda EGF-R ve TGF-a immünohistokimyasal olarak ışık mikroskobu düzeyinde incelendi. Her üç grup sperma örneğinde de EGF-R ve TGF-a büyüme faktörlerinin spermiyum hücrelerindeki varlığı belirlendi. Bu polipeptitlerin, normospermik ve oligospermik sperma örneklerindeki spermiyum hücrelerine tutulumlarının azospermik olgulara göre daha şiddetli olduğu da dikkati çekti. Ayrıca EGF ve TGF-a büyüme faktörlerinin bu üç gruptaki spermiyum hücrelerindeki tutulum bölgelerinin, spermiyum yapısına göre farklılık gösterdiği de belirlendi. Normal yapılı ve piriform baş anomalili spermiyumlarda, tutulum akrozom altı bölgede ilgiyi çekerken, yapısal bozukluğu olan ve özellikle de baş, kuyruk ve boyun anomalili spermiyum hücrelerinde tutulumun tüm baş çevresinde olduğu görüldü. Kornet tekniği ile DNA hasarını belirlediğimiz bu üç grup sperma örneklerindeki spermiyum hücrelerinin DNA hasan oranları arasında istatistiksel 106 olarak anlamlı bir farklılık belirledik (P = 0.038) ve bu farklılığın normospermik ve azospermik olgular arasında, normospermik ve oligospermik olgulara kıyasla daha yüksek olduğunu gördük. (P < 0.05) Bu çalışmada; spermiyum yapısının, DNA haşarıyla da ilişkili olduğu görüldü. (P= 0.0142) İstatistiksel verilerin dışında, mikroskobik değerlendirmede hasarlı spermiyumların bir çoğunun yapısal olarak bozuk olduğu dikkati çekti. Yine kornet preparatları yapısal açıdan değerlendirildiğinde piriform anomalili spermiyum hücrelerinin çoğunun hasarsız olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
EGF and TGFa are polypeptides which increase the mitotic activity. These growth factors regulate cellular processes by binding the EGF receptors which are located on the cell surface. Apoptosis or controlled cell death is an important component in multiplication of sperm cells in the testis. According to some studies, the fundamental process in apoptosis is DNA strand breaks. In this study; the distribution of EGF and TGFa in normospermia, oligospermia and azospermia which damage and undamage were studied by immunhistochemical methods at light microscopic level. It is indicated that, there is EGF and TGFa growth factors on the sperm cell surface in three group of semen specimens. Reaction on the sperm cell surface of normospermic and oligospermic events is stronger than azospermic sperm cells. Furthermore; reaction localisation of these growth factors related with sperm morphology. It is indicated that, reaction localisation at sperms with normal morphology and with piriform head anomaly, is on the region of the underside of acrosom. The reaction of EGF and TGFa is seen on periphery of sperm head with abnormal morphology especially head, tail and mid-piece anomalies. In this study; we used comet technique for indicate the damage of DNA in sperm cells into the three group of semen specimens and we found statistically difference among treatment groups (P= 0.038) and we saw that the differences 108- between normospermic and azospermic events is greater than normospermic and oligospermic events. (P= 0.05) It is seen that; sperm morphology is related with DNA damage.(P= 0.0142) Except statistical datum, it is seen by microscopic examination that, many of sperm with DNA damage has morphologic disorder. Nevertheless, most of the sperm cells with piriform anomaly has undamaged DNA.