Endüstriyel dondurma üretiminde mikrobiyolojik kalite üzerine bir araştırma
Microbiological quality of industrially produced ice cream
- Tez No: 69922
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
8. ÖZET Dondurma, süt ürünleri, tatlandırıcı, stabilizator, emülsifiye edici maddeler karıştırılarak hazırlanan en önemli dondurulmuş üründür. Dondurma tüm beğenilen ve istenilen özelliklerinin yanı sıra oldukça kolay bozulabilen bir gıda maddesidir. Bu tez çalışmasında endüstriyel dondurma üretiminde ekstrude, stick (çubuk) ve kornet tipi dondurmaların mikrobiyolojik özellikleri belirlenmiştir. Çalışma da endüstriyel dondurma üreten bir fabrikadan alman 100'er adet ekstrude, stick (çubuk) ve kornet tipi dondurmalar da Salmonella spp., S.aureus ve E.coli'ye rastlanmamasına rağmen sırayla ortalama 1.0x1 03; 2.5x1 03 ve 8. 8x1 02 kob/g düzeyinde toplam aerob bakteri; 4,3,6 EMS/g düzeyinde koliform bakteri ve
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY Ice cream is the most important frozen product which is made of milk products, sweteener, stabilizing and emulsifiying agents. Ice cream decompozes easily. In this study, in industrial ice cream production ; the microbial quality of extrude, stick and kornet type of ice cream have been determined. In extrude, stick and kornet type of ice cream samples are taken from a factory; Salmonella spp., S.aureus and E.coli are not observed but in average the number of total bacteria is 1.0 x 103; 2.5 x 103 ; 8.8 x 102 cfu / g ; koliform bacteria is 4 EMS / g; 3 EMS / g; 6 EMS / g; mould and yeast is