Sosyal girişimcilik eğilimi: İşletmede sosyal değer yaratma çabalarının kurumsal itibara evrilmesi
Social entrepreneurship tendencies: Evolution of social value creating efforts in business to corporate reputation
- Tez No: 797095
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK İŞCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu çalışmanın temel amacı örgütsel sosyal girişimcilik, kurumsal itibar ve örgütsel etkinlik değişkenleri arasındaki ilişkileri ele almaktır. Bu bağlamda çalışmada örgütsel sosyal girişimciliğin kurumsal itibar üzerindeki etkisinde örgütsel etkinliğin aracılık rolü incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın teorik kısmında sırasıyla örgütsel sosyal girişimcilik, kurumsal itibar ve örgütsel etkinlik kavramları açıklanmıştır. Çalışmada öncelikle değişkenler arasındaki ilişkiyi ele alan araştırmalar incelenmiş ve bu doğrultuda araştırma modeli ve hipotezler oluşturulmuştur. Hipotezlerin testi için büyükşehir belediyelerimizden birinin toplam 305 çalışanından anket tekniğiyle veri toplanmış ve yapısal eşitlik modeli ile analize tabi tutulmuştur. Veriler SPSS ve AMOS paket programları kullanılarak analize tabi tutulmuştur. Gerekli istatistiksel analizler yapıldıktan sonra, örgütsel sosyal girişimcilik değişkeni ve kurumsal itibar arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişkinin varlığı görülmüş, sonrasında ise örgütsel sosyal girişimciliğin kurumsal itibar üzerindeki etkisinde örgütsel etkinlik değişkeninin kısmi aracılık rolü gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationships between organizational social entrepreneurship, corporate reputation, and organizational effectiveness variables. In this context, the mediating role of organizational effectiveness in the effect of organizational social entrepreneurship on corporate reputation has been examined in this study. In the theoretical part of the study, the concepts of organizational social entrepreneurship, corporate reputation, and organizational effectiveness are explained respectively. In the study, first of all, the studies dealing with the relationship between the variables were examined and research models and hypotheses were formed in this direction. In order to test the hypotheses, data were collected from a total of 305 employees of one of our metropolitan municipalities by survey technique and analyzed with the structural equation model. The data were analyzed using SPSS and AMOS package programs. After the necessary statistical analyzes were made, it was observed that there was the same direction and significant relationship between the organizational social entrepreneurship variable and corporate reputation. Afterward, the partial mediation role of the organizational effectiveness variable in the effect of organizational social entrepreneurship on corporate reputation was observed.