Serbest ve greko-romen stil Genç Milli Takım güreşçilerinin kişilik özelliklerinin araştırılması
The Research of pecularities of personality of free and greco-roman style wrestlers of Young National Team
- Tez No: 79712
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LATİF AYDOS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
54 S.02ET Bu araştırmanın amacı; Genç Güreş Milli Takımında yarışmacı olarak bulunan, serbest ve grekoromen stilde güreşen, yaşian 17-20 arasında olan sporcuların, kişilik yapısı olarak birbirlerine olan benzerlik ve farklılıkian ortaya koymak, bu alanda yapılacak çalışmalara ve literatüre katkıda bulunmaktır. Araştırma 1999 yılında Genç Milli Takım kadrosunu oluşturan, 30 greko-romen, 30 serbest stilde güreşen toplam 60 kişi üzerinde yapılmıştır. Araştırma tarama modelindedir. Konu ile ilgili literatür taraması yapılmıştır. Araştırmada H.J. Eysenck kişilik envanteri kullanılmıştır. Envanter kişilik boyutlarını ölçen dört bölümden oluşmaktadır. İçe-dışa dönüklük (E), boyutunda 24 soru, Nevrotiklik (N) boyutunda 28 soru, Psikotiklik (P) boyutunda 28 soru, Yalan (L) boyutunda 21 soru olmak üzere toplam 101 soru bulunmaktadır. Araştırmada elde edilen verilerin aritmetik ortalamaları X, standart değeri (SD) minimal-maksimal değeri ve grupların aritmetik ortalamalarına ait (t.) testi yapılmıştır. Sonuçlar *P
Özet (Çeviri)
55 SUMMARY The purpose of this study was to bring out similarities and differences in point personal character of 17-20 years old free and greco-roman style wrestlers competing in Turkish National Young Wrestling Teams and to contribute researches contribute researches will done and literature in this field. The study was carried out in 1999, on the 30 free and 30 greco-roman style wrestlers of national class sportsmen wrestling in Turkish Free and Greko-Roman Young Teams. The research is in the model of investigation. The literature survey related to thesubject of this research has been carried out. In this study, the personality tests by H.S. Eysenck have been used. The tests are composed of four dimensions determining personal characters.“Intraversion- extraversion”dimension 24,“neuroticism (N)n dimension has 28, ”psychoticism (P)“ dimension 27, and ”lie (L) dimension has 21 questions. In four dimension, there are 101 questions totally. Also; age, quantity of nationality, degree in competitions and wrestling age of wrestlers were demanded. Statistical analysis were done by using arithmetic medium (X), standard deviation (SD), minimal-maximal values with.05 significance degree. All analysis were obtained from“SPSS”pocket computer program. Although there is no difference from the average age between free and greco_-rQman" style wrestlers, there is significant difference from the average age point of view at.05 level statistically.56 It was found that there was no significant difference from the intraversion-extraversion, neuroticism, psychoticism and lie points of view between Tree style and greco-roman style wrestlers at.05 level statistically.