Maden sularında nitrat, mangan, amonyum miktarlarının araştırılması
To Determination of the nitrat, mangan, ammonium levels at natural mineral water
  1. Tez No: 79711
  2. Yazar: BEHİYE GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEREN YENTÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Eczacılık ve Farmakoloji, Nutrition and Dietetics, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Besin Analizleri ve Beslenme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
88 ÖZET Bu çalışma, Ankara piyasasında satılan firmalara ait maden suyu örnekleri ile şişelenmemiş maden suyu örneklerinde nitrat, manganez ve amonyum düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Ankara piyasasından toplanan 113 adet şişelenmiş, 17 adet şişelenmemiş maden suyu örneğinin nitrat, mangan ve amonyum düzeyleri araştırılmıştır. Nitrat ve amonyum analizleri spektrofotometrik olarak gerçekleştirilmiştir. Mangan analizi için Atomik Absorbsiyon Spektrometrisi - Flame yöntemi uygulanmıştır. Şişelenmiş maden sularında saptanan ortalama değerler: Nitrat 2,7714 ± 0,3905 mg/lt, Mangan 0,1333 ± 0,0067 mg/lt, Amonyum 0,0390 ± 0,0075 mg/lt, şişelenmemiş maden sularında saptanan ortalama değerler, nitrat 3,215 ± 0,3036 mg/lt, mangan 0,1973 ± 0,0309 mg/lt, amonyum 0,1715 ± 0,0118 dir. Şişelenmiş maden suyu örneklerinde saptanan nitrat, mangan ve amonyum miktarlarının yönetmelik sınır değerinin altında olduğu belirlenmiştir.Şişelenmemiş maden suyu örneklerinden yalnız iki örnekte nitrat düzeyleri, yönetmelik değerinin üzerinde bulunmuş, diğer örneklerde nitrat, mangan ve amonyum düzeyleri normal sınırlar içinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
-89 VII. SUMMARY This study was conducted to determine the nitrat, mangan and ammonium levels of unbottled and bottle natural mineral water marketing in Ankara. The levels of nitrat, mangan and ammonium were determined in 113 bottle natural mineral water samples from Ankara local market and 17 unbottled natural mineral water samples. The methods used for nitrat and ammonium were spectrophotometric. The mangan samples measured by applying Atomic Absorbtion Spectrometry - Flame method. The fixed avarage levels at bottle mineral water are nitrat 2,7714 ± 0,3905 mg/lt, mangan 0,1333 ± 0,0067 mg/lt and ammonium 0,0390 ± 0,0075 mg/lt. The fixed avarage levels at unbottled mineral water are nitrat 3,215 ± 0,3036 mg/lt, mangan 0,1273 ± 0,0309 mg/lt and ammonium 0,1 71 5 ± 0,01 1 8 mg/lt. In sample of bottle mineral water fixed avarage nitrat, mangan and ammonium levels were found at underside the permitted levels reported in the legislation. Only two samples of unbottled natural mineral water measurements nitrat were found to be higher than the permitted levels reported in the legislation. Nitrat, mangan and ammonium levels of the other samples were found the normal limits.