Türkiye'de geleneksel ve katılım banka mevduatlarının belirleyicileri ve mevduat istikrarlarının karşılaştırılması
Determinants of conventional and participation banks's deposits and comparison of deposit stability in Turkey
- Tez No: 797124
- Danışmanlar: PROF. DR. BENER GÜNGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Finansı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de faaliyet gösteren geleneksel ve katılım bankalarının mevduatlarının belirleyicilerini ortaya koymak ve her iki sistemdeki mevduatların istikrarını karşılaştırmaktır. 2005'in birinci çeyreğinden 2020'nin dördüncü çeyreğine kadar olan dönemine ilişkin yıllık verilere uygulanan Türk parasal mevduatının yapısal bir modeli tasarlanmıştır. Bu model,log lineer formdaki (OLS) sıradan en küçük kâre ve (ARDL) kullanılarak tahminde bulunulmuştur. Chow testi değerleri, katılım bankalarındaki vadesiz ve vadeli mevduatların geleneksel bankalardaki vadesiz ve vadeli mevduatlardan daha istikrarlı olduğunu göstermektedir. Ayrıca bulgular, parasal taban ile geleneksel mevduatlar arasında parasal taban ve katılım mevduatlar arasındakinden daha güçlü bir ilişki bulunduğunu göstermiştir. Ampirik sonuçlar, banka mevduatı büyümesinin, Türk parasal mevduatının korunması ve geliştirilmesi için önemli olan geleneksel mevduatlar, katılım mevduatlar üzerinde reel gayri safi yurtiçi hasıladaki değişikliklerden ve katılım bankalarındaki tasarruflar ve yatırımlar için kâr payındaki değişikliklerden etkilendiğini göstermektedir. Ayrıca, faiz oranındaki değişimlerin de geleneksel banka mevduatlarının büyüme ve gelişmesinde zayıf bir etkisi olduğu kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to reveal the determinants of conventional and participation banks's deposits operating in Turkey and comparison the stability of deposits in both systems. A structural model of the Turkish money deposits applied to annual data for the periods from the first quarter of 2005 to the fourth quarter of 2020 was designed. This model estimated using the ordinary least square in the log linear form (OLS) and (ARDL). The Chow test values show that demand deposits and time deposits in Participating banks are more stable than demand and time deposits in conventional banks. Furthermore the findings indicated a stronger relationship between the monetary base and conventional deposits than between the monetary base and Participating deposits. The results show that bank deposit growth was influenced by changes in real gross domestic product on conventional deposits, Participating deposits and as well as the changes in the profit-share for savings and investments in Participating banks, which are important for maintaining and enhancing the development of Turkish money deposits. In addition, it was noted that changes in interest rates had a weak effect on the growth and development of conventional bank deposits.