Sübvansiyonlu kredilerin üreticilerin geliri üzerindeki etkisi ve kredi talebi üzerinde etkili olan faktörlerin belirlenmesi
Impact of subsidized loans on producers' income and determination of factors affecting loan demand
  1. Tez No: 797125
  2. Yazar: AYHAN KORKULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF AKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu tezin amacı, tarımsal faaliyetlerini sürdüren veya sürdürmek isteyen üreticilere kullandırılabilen düşük faizli işletme ve yatırım kredilerinin üreticilerin gelirleri üzerinde anlamlı bir etkisinin olup olmadığının tespit edilmesi ve bu kredilerin kullanım talebi üzerinde etkili olabilecek sosyo-demografik, ekonomik faktörlerin yanı sıra işletme özelliklerinin belirlenmesidir. Bu amaçla tezin ilk bölümünde Türkiye'de tarım ve hayvancılık sektörüne kullandırılan bazı kredi üretim konuları ve kredilendirmede dikkate alınan bazı teknik esaslar ortaya konulmaya çalışılmıştır. OECD tarafından her yıl düzenli olarak yayınlanan Üretici Destek Tahmini(PSE), Genel Hizmet Destek Tahmini ve TSE(Toplam Destek Tahmini) sonuçlarına yer verilmiştir. Türkiye'de tarım sektörüne mevduat bankaları ve Tarım Kredi Kooperatifi tarafından kullandırılan tarımsal kredi bakiyelerine değinilmiştir. Çalışma kapsamında yerli ve yabancı literatür araştırması yapılmış konuyla ilgili literatür sunulmuştur. Çalışmanın uygulama kısmı olan bölümde ise Erzurum ilçelerinde tarım ve hayvancılık faaliyetiyle uğraşan 384 üreticiye yapılan anket verileri SPSS 20 paket programında Ordinal Lojistik Regresyon ve Binary Lojistik Regresyon analizi ile değerlendirmeye alınmış ve yapılan araştırma sonuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine whether low-interest business and investment loans, which can be used by producers who continue or want to continue their agricultural activities, have a significant effect on the incomes of producers, and to determine the socio-demographic and economic factors that may be effective on the demand for use of these loans, as well as the business characteristics. For this purpose, in the first part of the thesis, some credit production issues and some technical principles taken into account in crediting are explained. The results of the Producer Support Estimate (PSE), General Service Support Estimate and TSE (Total Support Estimate) published annually by the OECD are included. Agricultural loan balances provided by deposit banks and Agricultural Credit Cooperative to the agricultural sector in our country have been mentioned. Within the scope of the study, domestic and foreign literature research has been made and the relevant literature has been presented. In the application part of the study, the survey data made to 384 producers dealing with agriculture and livestock activities in Erzurum districts were evaluated with the Ordinal Logistic Regression and Binary Logistic Regression analysis in the SPSS 20 package program and the results of the research were included.