Obez çocuklarda silik nörolojik bulguların araştırılması
  1. Tez No: 797131
  2. Yazar: TUĞBA DOĞANÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Obezite, vücutta sağlık açısından risk oluşturacak ölçüde anormal veya aşırı yağ birikmesidir. Silik nörolojik bulgular'ın (SNB) önemi nörolojik bir bozukluk olmadan muayenede saptanan uyarıcı işaretler olmasıdır. Bu çalışmanın amacı obez çocuklarda, SNB varlığını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada Eylül 2021-Haziran 2022 tarihleri arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Pediatri polikliniklerinde obezite tanısı konan 8-16 yaş aralığında 61 obez ve benzer yaş ve cinsiyet dağılımına sahip 57 sağlıklı çocukta, Nörolojik Değerlendirme Ölçeği (NDÖ) uygulanarak SNB varlığı araştırıldı. Bulgular: Olguların 37'si (%31,4) obez, 24'ü (%20,3) morbid obez, 57'si (%48,3) sağlıklıydı. Obez ve sağlıklı grup arasında cinsiyet ve yaş dağılımı açısından anlamlı farklılık yoktu (p=>0.05). Obezlerin bütüncül duyusal fonksiyon (BDF), motor koordinasyon (MK), karmaşık motor ardışık hareketler (KMAH), diğer NDÖ ve toplam NDÖ puanları sağlıklı gruba göre anlamlı düzeyde yüksekti (sırasıyla p=0,001, p=0,001, p=0,014, p=0,003, p=
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Obesity is abnormal or excessive body fat accumulation that poses a health risk. The importance of soft neurological signs (SNS) is that they are warning signs detected during an examination without a neurological disorder. This study aims to the presence of SNS in obese children. Material and Method: In this study, we aimed to examine the existence of SNB in a group of 61 children, aged 8 to 16 years, who were diagnosed with obesity in the General Pediatrics clinics of Aydın Adnan Menderes University Faculty of Medicine during the period of September 2021 to June 2022. The presence of SNB was evaluated using the Neurological Assessment Scale (NDÖ). A comparison was made with a group of 57 healthy children, who were matched for age and gender distribution Results: Thirty-seven (31.4%) of the cases were obese, 24 (20.3%) were morbidly obese, and 57 (48.3%) were healthy. There was no significant difference between the two groups in terms of age and gender (p=>0.05). Sensory Integration (SI), Motor Coordination (MC), Sequencing of Complex Motor Acts (SCMA), other NES scores, and total NES scores of the obese were significantly higher than those of the healthy group (p=0.001, p=0.001, p=0.014, p=0.003, p=