Yeni schiff bazı ligand ve bazı metal komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve ilaç ön maddesi olarak etkilerinin incelenmesi
Synthesis, characterization and investigation of effects as A drug precursor of novel schiff base ligand and some metal complexes
  1. Tez No: 797132
  2. Yazar: FERİT OKTAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜMEYRA TUNA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Bu tez kapsamında yeni Schiff bazı ligandı ve bazı metal komplekslerinin sentezlenmesi, yapısal karakterizasyon çalışmalarının yapılması ve sentezlenen bileşiklerin etki mekanizmalarının Schrödinger Suite bilgisayar destekli moleküler modelleme programı ile aydınlatılması amaçlanmaktadır. Materyal ve Metot: Schiff bazı ligand ve komplekslerinin yapıları IR, 1H-NMR, 13C-NMR, UV-Vis, SEM, XRD, manyetik süsseptibilite ve termogravimetrik analiz yöntemleri kullanılarak aydınlatılmıştır. Sentezlenen bileşiklerin etki mekanizmalarının aydınlatılmasında Schrödinger Suite bilgisayar destekli moleküler modelleme programı kullanılarak tanımlayıcı bazı moleküler özellikleri hesaplanmıştır. Bulgular: Çalışma kapsamında salisilaldehit türevleri olan 5-florosalisilaldehit ile o-aminofenol'ün reaksiyonundan Schiff bazı ligandı ve bu ligandın M(II) asetatları ile metal kompleksleri sentezlenmiştir. Schiff bazı ve metal komplekslerinin yapıları spektroskopik yöntemlerle aydınlatılmış ve biyolojik aktivite çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Sonuç: Schiff bazı ligandı ve metal kompleksleri sentezlenerek yapısal karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Schiff bazının metal iyonuna imin azotu ve fenolik oksijenden bağlanarak iki dişli şelat olarak davrandığı belirlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin etki mekanizmaları ve kenetlenmenin gerçekleştirileceği aktif bölge belirlenip Structure Based Drug Design yöntemi ile sentezlenen olası ilaç molekül adaylarının hedef reseptör bölgesi ile etkileşimleri hesaplanmıştır. Özellikle Zn(II) kompleksinin değerlendirilebilecek potansiyele sahip olduğu bununla birlikte ileri in vivo çalışmalara da ihtiyaç duyulduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: In this thesis, it is aimed to synthesize new Schiff base ligand and some metal complexes, to perform characterization studies and to elucidate the action mechanisms of the synthesized compounds with the Schrödinger Suite computer aided molecular modeling program. Material and Method: The structures of Schiff base and complexes were elucidated using IR, 1H-NMR, 13C-NMR, UV-Vis, SEM, XRD, magnetic susceptibility and thermogravimetric analysis methods. In order to elucidate the mechanism of action of the synthesized compounds, some descriptive molecular properties were calculated using the Schrödinger Suite computer aided molecular modeling program. Results: Within the scope of the study, Schiff base ligand and its complexes from M(II) acetates of this ligand were synthesized from the reaction of 5-fluorosalicylaldehyde, which is salicylaldehyde derivatives, and o-aminophenol. The structures of Schiff bases and their complexes were elucidated by spectroscopic methods and biological activity studies were carried out. Conclusion: Structural characterization was performed by synthesizing Schiff base ligand and its complexes. It has been determined that Schiff base in the complexes act as bidentate chelates by binding to the metal ion from the imine nitrogen and phenolic oxygen. The mechanism of action of the synthesized compounds and the active site where the coupling will take place were determined, and the interactions of possible drug molecule candidates synthesized with the Structure Based Drug Design method with the target receptor site were calculated. In particular, the Zn(II) complex has the potential to be evaluated however, further in vivo studies are needed.