Yönetici koçluk davranışının işe bağlanma ve psikolojik iyi oluş üzerine etkisinde örgütsel sinizmin rolü
The role of organizational cynicism in the effect of executive coaching behavior on job engagement and psychological well-being
- Tez No: 797130
- Danışmanlar: PROF. DR. ATILHAN NAKTİYOK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu çalışmanın amacı; yöneticilerin koçluk davranışları, işe bağlanma, psikolojik iyi oluş ve örgütsel sinizm tutumlarının arasındaki ilişkileri ele almaktır. Araştırmada yönetici koçluk davranışının örgütsel sinizm aracılığıyla işe bağlanma ve psikolojik iyi oluş üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırmanın teorik kısmında sırasıyla, yönetici koçluk davranışı, işe bağlanma, psikolojik iyi oluş ve örgütsel sinizm algısı kavramları açıklanmıştır. Araştırmada öncelikle değişkenler arasındaki ilişkileri inceleyen araştırmalar incelenmiş ve sonucunda çalışmanın modeli ve hipotezleri oluşturulmuştur. Hipotezlerin testi için Aydın ilinde görev yapan 844 öğretmenden anket tekniğiyle veri toplanmıştır. Veriler SPSS, AMOS ve SmartPLS 4 paket programlarıyla analiz edilmiştir. Gerekli analizler yapıldıktan sonra yönetici koçluk davranışının işe bağlanma üzerine etkisinde örgütsel sinizmin aracılık rolü üstlendiği tespit edilmiştir. Ayrıca istatistiki analizler sonucunda yönetici koçluk davranışının psikolojik iyi oluşa etkisinde örgütsel sinizmin yine aracılık rolü açıkça görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; The aim of this study is to examine the relationships between managers' coaching behaviors, job engagement, psychological well-being and organizational cynicism. In the study, the effect of executive coaching behavior on job engagement and psychological well-being through organizational cynicism was examined. In the theoretical part of the research, the concepts of executive coaching behavior, job engagement, psychological well-being and organizational cynicism are explained, respectively. In the research, firstly, the studies examining the relationships between the variables were examined and as a result, the model and hypotheses of the study were formed. For the testing of the hypotheses, data were collected from 844 teachers working in Aydın, using the questionnaire technique. Data were analyzed with SPSS, AMOS and SmartPLS 4 package programs. After the necessary analyzes were made, it was determined that organizational cynicism played a mediating role in the effect of executive coaching behavior on job engagement. In addition, as a result of statistical analysis, the mediating role of organizational cynicism in the effect of executive coaching behavior on psychological well-being was clearly seen.