Sosyal bilgiler kazanımlarının ve ders kitaplarındaki soruların Yenilenmiş Bloom Taksonomisine göre değerlendirilmesi
Evaluation of social studies learning outcomes & questions in social studies textbooks according to Revised Bloom's Taxonomy
  1. Tez No: 797162
  2. Yazar: SEZGİN ELBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA ŞENGÜL BİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Sosyal Bilgiler kazanımlarını ve ders kitapları ölçme-değerlendirme bölümlerindeki soruları,“Yenilenmiş Bloom Taksonomisi”perspektifinden değerlendirmektir. Bunun için araştırmada betimsel (tarama) desen işe koşulmuştur. Çalışmanın veri kaynaklarını; Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programı'ndaki kazanım ile 2021-2022 yılında ortaokullarda okutulan Sosyal Bilgiler ders kitapları ölçme-değerledirme bölümlerindeki sorular oluşturmuştur. Çalışmada veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan“Bilişsel Basamağın Belirlenmesini Sağlayan Uzman Değerlendirme Formu”aracılığıyla toplanmıştır. Ulaşılan veriler üzerinde betimsel analiz ile Ki Kare Testi yapılmıştır. Analizler neticesinde; kazanımların daha çok kavramsal bilgiyi analiz etmek, soruların ise olgusal bilgiyi anımsamak seviyelerine karşılık geldiği saptanmıştır. Bu bağlamda kazanım ve soruların bilişsel seviyeleri arasında bir uyuşumun olmadığı sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Sosyal Bilgiler, Yenilenmiş Bloom Taksonomisi, Kazanım
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to evaluate the Social Studies learning outcomes, and the questions in the measurement-evaluation sections of the textbooks from the perspective of“Revised Bloom's Taxonomy”. For this, descriptive (screening) design was used in the study. Data sources of the study; with the learning outcomes in the Social Studies Curriculum, the Social Studies textbooks taught in secondary schools in 2021-2022 formed the questions in the measurement-evaluation sections. In the study, the data were collected through the“Master Evaluation Form for the Determination of Cognitive Stage”prepared by the researcher. Chi-Square Test was conducted with descriptive analysis on the obtained data. As a result of the analyzes, it was determined that the acquisitions correspond to the levels of analyzing conceptual knowledge and the questions to remembering factual knowledge. Keywords : Social Studies, Revised Bloom's Taxonomy, Learning Outcome