BİLSEM okul yöneticilerinin STEM eğitimine yönelik algılarının incelenmesi
Investigation of BİLSEM school managers' perceptions regarding STEM education
- Tez No: 797161
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN HAMZAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de üstün yetenekli öğrencilerin eğitim gördüğü Bilim ve Sanat Merkezlerinde görevli yöneticilerin STEM yaklaşımına yönelik algılarını betimsel olarak ortaya çıkarmaktır. Bu bağlamda BİLSEM yöneticilerinin BİLSEM'lerde gerçekleştirilen STEM uygulamaları ve STEM yaklaşımının Türk eğitim sistemine katkıları ile ilgili görüşleri belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada amaca uygun olarak nitel araştırma yöntemlerinden olgu bilim deseni tercih edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim-öğretim yılında, Ankara ilinde bulunan Bilim ve Sanat Merkezlerinde görevli 8 yönetici oluşturmaktadır. Bu çalışmada veri toplama yöntemi olarak yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Çalışmanın verileri, uygun zamanda, katılımcıların kendilerini rahat ifade edebileceği ortamlarda toplanmıştır. Araştırmada içerik analizi tekniği kullanılmış olup içerik analizi ile veriler betimlenerek temalar ortaya çıkarılmıştır. Çalışma bulgularına göre; BİLSEM yöneticileri, Millî Eğitim Bakanlığı Bilim ve Sanat Merkezleri Yönergesinde yer alan amaçların gerçekleştirilebilmesi için STEM yaklaşımının önemli olduğunu düşünmektedir. Yöneticiler STEM eğitimini BİLSEM'lerin hedeflerine ulaşmak için kullanılan bir yol olarak görmektedir. BİLSEM'lerde STEM etkinliklerinin kullanıldığı, STEM etkinliklerinde BİLSEM'lerin okullara göre farklı ve avantajlı durumlarının olduğu edinilen bulgular arasındadır. Ayrıca yöneticiler STEM eğitiminin Türk eğitim sistemine, bireylerin gelişimini sağlama ve öğretim programlarının bütünleştirilmesi noktasında katkılarının olduğunu ifade etmiştir. Yöneticilerin çoğunluğu öğrencilerin eğitim ihtiyaçlarının giderilmesinde STEM yaklaşımının eksik kalan yönlerinin olduğunu düşünmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the perceptions of managers working in Science and Art Centers where gifted students are educated in Turkey towards STEM approach in a descriptive way. In this context, it was tried to determine the opinions of BILSEM managers about the STEM applications performed at BILSEMS and the contributions of the STEM approach to the Turkish education system. In accordance with the purpose of the research, the case science design was preferred from qualitative research methods. The working group of the research consists of 8 managers working in Science and Art Centers located in Ankara province in the 2021-2022 academic year. In this study, semi-structured interview technique was used as the data collection method. The data of the study were collected at the appropriate time in environments where the participants could express themselves comfortably. Content analysis technique was used in the research and themes were revealed by describing the data with content analysis. According to the study findings; BILSEM managers believe that STEM approach is important in order to realize the goals set out in the Ministry of National Education Science and Art Centers Directive. Managers see STEM education as a way to achieve the goals of BILSEMS. Among the findings obtained are that STEM activities are used in BILSEMS, and that BILSEMS have different and advantageous situations compared to schools in STEM activities. Dec. In addition, the managers stated that STEM education contributes to the Turkish education system in terms of ensuring the development of individuals and integrating educational programs. The majority of managers think that there are missing aspects of the STEM approach in meeting the educational needs of students.