Türk kamu yönetiminde e-devlet uygulamaları ve etik değerler
E-government practices and ethical values in Turkish public administration
- Tez No: 797164
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ÖZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Geleneksel kamu yönetimi anlayışı geçmişten günümüze önemli değişim göstermiştir. Bu değişim Türk Kamu Yönetimi anlayışının gelişimine de katkı sunmuştur. Bugün gerek küreselleşme gerekse de dijitalleşmenin etkisi ile hem Dünya'da hem de Türkiye'de kamu yönetimi geleneksel anlayıştan elektronik perspektife evrilmiştir. Bu değişim hizmetlerin sunulması başta olmak üzere hayatın pek çok aşamasında etkisini göstermiştir. Bu noktada dijitalleşen bilgi ve teknoloji odaklı dönüşüm Türkiye'de e-Devlet kavramı ile vücut bulmuş ve 1990'lı yıllarda tartışılmaya başlanmıştır. Belirli bir noktadan sonra bu dönüşüm etik değerlerinde önem kazanmasını sağlamıştır. Çalışmanın ilk bölümünde; kamu yönetimi kavramı ve ilkeleri ile Türk kamu yönetimi anlayışı ele alınmaktadır. İkinci bölümde; e-Devlet kavramı, tarihsel gelişimi, özellikleri, amaçları, aşamaları, faydaları ve modelin gelişimini engelleyen etmenler ile karşılaştırmalı olarak Batı'dan da örnek alarak bu modele neden ihtiyaç duyulduğunu ve hangi hizmetlerin ne ölçüde bu alana indirgendiğini nitel yöntemle araştırmayı kapsamaktadır. Üçüncü bölümde ise; etik kavramı, kuramsal analizi ve değerleri ile kamu yönetimindeki yeri araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The traditional understanding of public administration has changed significantly from the past to the present. This change also contributed to the development of the Turkish Public Administration understanding. Today, with the effect of both globalization and digitalization, public administration has evolved from a traditional understanding to an electronic perspective both in the world and in Turkey. This change has had an impact in many stages of life, especially in the provision of services. At this point, digitalized information and technology-oriented transformation came into being with the concept of e-Government in Turkey and started to be discussed in the 1990s. After a certain point, this transformation made it gain importance in ethical values. In the first part of the study; The concept and principles of public administration and the understanding of Turkish public administration are discussed. In the second part; The concept of e-Government covers the qualitative method of researching why this model is needed and to what extent, which services are reduced to this area, by taking the example from the West, in comparison with its historical development, features, purposes, stages, benefits and the factors that hinder the development of the model. In the third part; The concept of ethics, its theoretical analysis and values and its place in public administration are investigated.