Ankara'da bulunan Çoban Mektebi için koruma, restorasyon ve yeniden işlevlendirme önerisi
Proposal for conservation, restoration and re-functioning for the Çoban School in Ankara
  1. Tez No: 797190
  2. Yazar: MAİDE EBRU SEVİMLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM SAĞIROĞLU DEMİRCİ, DOÇ. DR. CAN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmanın amacı Ankara ili Keçiören ilçesinde bulunan özgün, nitelikli Çoban Mektebinin değerlendirilmesidir. Çalışmanın amacı Çoban Mektebi'nin mevcut durumunun detaylı biçimde belgelenmesi, korumaya yönelik restorasyon ve yeni işlev önerisi getirilmesi ile kültürel mirasın korunarak gelecek nesillere aktarılmasıdır. Bu çalışma kapsamında yapının mevcut durumu ve yapının süreç içerisinde geçirdiği değişimler belgelenmiştir. Benzer dönemde yapılmış olan eğitim yapılarının karşılaştırmalı çalışması yapılmış ve yapının özgün durumu bu veriler doğrultusunda tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda ulaşıla bilgiler analiz edilerek yapılacak olan fiziksel ve kimyasal müdahaleler tespit edilmiş, yapının potansiyelleri değerlendirilmiştir. Yapının korunarak yaşatılması için Ziraat Müzesi olarak işlevlendirilmesi sağlayacak restorasyon ve yeniden işlevlendirme önerisi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the unique and qualified Shepherd's School located in Keçiören district of Ankara province. The aim of the study is to document the current state of the building, to propose a restoration for conservation, and to transfer the cultural heritage to future generations by re-functioning. Within the scope of the study, the current state of the building and the changes it underwent were documented, the immediate surroundings of the building were researched, a comparative study of similar educational buildings in Ankara was made and the original state of the building was determined. As a result of the study, the data collected were evaluated and a restoration and re-functioning proposal which enable the building to function as an Agricultural Museum with the determined physical interventions was prepared.