Marmaraereğlisi'nde bulunan kınıklı ve kamara derelerinde taşkın incelemesı yapılması
Flood investigation of kinikli and kamara drives in marmaraereglisi
- Tez No: 797197
- Danışmanlar: PROF. DR. MENSUR SÜMER, DR. ÖĞR. ÜYESİ TEMEL TEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Yaşadığımız evren birçok doğal güzelliği barındırmasına karşın aynı zamanda birçok doğal afetle de karşı karşıya kalmaktadır. Son yıllarda meydana gelen iklim değişikliği olayları da doğal afetlerin etkisini ve sıklığını arttırmaktadır. Bu bağlamda, yaşanan ve yaşanacak olan doğal afetlerin yadsınamaz bir gerçek olduğu, bu afetler sonucunda meydana gelen/gelecek olan can ve mal güvenliğinin sağlanması adına gerekli tedbirlerin alınması oldukça önemli olmaktadır. Bu afetlerden biri de, ülkemizde mütemadiyen meydana gelen taşkın hadiseleridir. Taşkın hadiselerinden kaynaklanan negatif etkileri en aza indirebilmek amacıyla taşkın analizlerinin yapılması ve elde edilen neticelere göre gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Taşkın analizi çalışmalarında HEC-RAS taşkın analizi yöntemi literatürde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı; HEC-RAS ile Tekirdağ İli, Marmaraereğlisi İlçesi, Sultanköy Mevkiini batı ve doğu taraflarından çevreleyen Kınıklı Deresi ve Kamara Deresi arasında kalan bölgenin olası bir taşkın anındaki durumunu ortaya koymaktır. Yapılan analizler sonucunda, Q50, Q100, Q500, Q1000 taşkın tekerrür debilerinin; yayılım haritaları, taşkın hız haritaları ile taşkın derinlik haritaları elde edilmiş, dereler üzerinde yer alan sanat yapılarının kapasiteleri belirlenmiştir. Elde edilen taşkın yayılım haritalarına göre mezkur derelerin mansap kısmında bulunan yapılara yönelik Q50 ve Q500 taşkın tekerrür debileri için taşkın hasar analizi yapılarak olası bir taşkında bahse konu bölgelerde meydana gelebilecek maddi hasar hesaplanmıştır. Netice itibariyle; iki dere arasında kalan bölgede Q50, Q100, Q500 ve Q1000 taşkın tekerrür debilerinin gelmesi halinde kayda değer bir problemin meydana gelmediği ancak her iki derenin müstakil olarak taşkın riski taşıdığı ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Although the universe we live in contains many natural beauties, it also faces many natural disasters. Climate change events in recent years also increase the impact and frequency of natural disasters. In this context, it is very important to take the necessary measures to ensure the safety of life and property that will occur or will occur as a result of natural disasters, which are an undeniable reality. One of these disasters is the flood events that occur constantly in our country. In order to minimize the negative effects arising from flood events, flood analyzes should be performed and necessary measures should be taken according to the results obtained. In flood analysis studies, the HEC-RAS flood analysis method is widely used in the literature. The aim of this study; to reveal the situation of the region between Kınıklı Stream and Kamara Stream, which surrounds the Sultanköy Locality on the west and east, in Tekirdağ Province, Marmaraereglisi District, during a probable flood by way of the HEC-RAS. Dispersion maps, flood velocity maps and flood depth maps were obtained and also capacities of the art structures located on the streams were determined as a result of the analyzes which made for Q50, Q100, Q500, Q1000 recurring flow rates. According to the flood spread maps obtained, flood damage analysis was performed for the Q50 and Q500 flood recurrence rates for the structures in the downstream part of the aforementioned streams, and the material damage that may occur in the mentioned areas in a possible flood was calculated. As a result, it has been revealed that there is no significant problem in case of Q50, Q100, Q500 and Q1000 flood recurring flows in the region between two streams, but both streams are independently at risk of flooding.