Sıvılaştırılmış doğal gazın (LNG) soğuk enerjisini kullanan yeni bir birleşik güç sisteminin enerji, ekserji ve eksergo-ekonomik analizi
Energy, exergy and exergo-economic analysis of a novel combined power system using the cold energy of liquified natural gas (LNG)
- Tez No: 619709
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK NUR ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada LNG'nin soğuk enerjisini kullanan yeni bir birleşik güç sistemi Marmara Ereğlisi'nde bulunan BOTAŞ LNG alım terminali için önerilmiştir. Önerilen sistemde üst çevrimi Brayton çevrimi alt çevrimleri ise süper kritik CO2 çevrimi (S-CO2)ve organik Rankine çevrimi (ORÇ) oluşturmaktadır. Birleşik güç sisteminin enerji, ekserji ve eksergo ekonomik analizi gerçekleştirilmiş ve sistemin optimum noktaları bulunmuştur. Kabul edilen tasarım girdileri ile elde edilen çalışma koşulları, optimizasyon sonucunda bulunan çalışma koşulları ile kıyaslandığında %67 değerinde bir maliyet azalması olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, a new combined power system using LNG's cold energy was proposed for BOTAŞ LNG reception terminal in Marmara Ereğlisi. In the proposed system, the upper cycle is Brayton cycle and the sub cycle consists of supercritical CO2 cycle (S- CO2) and organic Rankine cycle (ORC). The energy, exergy and exergo economic analysis of the combined power system was performed and the optimum points of the system were found.When the working conditions obtained with the accepted design inputs and the working conditions as a result of the optimization were compared,a costreduction of %67 was observed