Evaluation of screening policies for breast cancer
  1. Tez No: 7973
  2. Yazar: İBRAHİM EROL NALÇACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÖZEKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Göğüs kanseri, kadınlarda çok sık rastlanan hastalıklardan biridir. Mamo- grafi ve fiziksel incelemelerin, hastalığı teşhis etmede başarılı oldukları bilinmek tedir. Hastalığın bîr an evvel teşhis edilmesinde seçilecek muayene politikasının önemi büyüktür. Hastalık, gecikmiş bir Markof prosesi olarak modellenmiştir. Durumlar iyi, hastalıklı, ve terminal vaka şeklinde tanımlanabilir. Model ayrıca hastalığı teşhis için bazı testler içermektedir. Test sonuçları hatalı olabilir. Yardış-pozitif ve negatif sonuçların elde edilmesi mümkündür. Periyodik, kısmen periyodik ve dinamik muayene politikaları ; teşhis ede bilme olasılığı, beklenen test sayısı, teşhisdeki beklenen gecikme ve geriye kalan zaman, beklenen maliyet ve teşhis edilebilirlik açılarından değerlendirilmiş ve sonuçlar tıbbi otoriteler tarafından tavsiye edilen muayene politikaları ile karşılaş- tırılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Breast cancer is one of the most important diseases inflicted by women. Mammography and breast physical examinations have proved particularly effec tive in detecting the onset of the disease. One should be carefull in choosing a screening policy to detect the disease before it enters the terminal stage where no means of therapy exists. The disease is modeled as a delayed Markov process that progresses through several states. The states can be classified as good, defective, and failure. The model also includes a binary test for detecting the positive deterioration. The test results are imperfect so that false positive and negative results can be obtained. Periodic, multi-periodic, and dynamic policies are evaluated in terms of some performance measures such as probability of detection, expected number of inspections, expected detection delay and lead times, expected cost and detection capability. The results are compared with the policies recommended by medical authorities.