Öğretmenlerin mesleki kişilik tiplerine göre stresli durumlarda bilişsel kontrol ve bilişsel esneklik düzeylerinin incelenmesi
The examination of cognitive control and cognitive flexibility levels in stresful situations, according to the professional personality TYPES of teachers
- Tez No: 797212
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN TOZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Erzurum ilinde ortaöğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin mesleki kişilik tiplerine göre stresli durumlarda bilişsel kontrol ve bilişsel esneklik düzeylerinin sportif aktivite ve farklı değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak mesleki kişilik tipleri envanteri ile stresli durumlarda bilişsel kontrol ve bilişsel esneklik ölçeği uygulanmıştır. Öğretmenlerin mesleki kişilik tiplerine göre stresli durumlarda bilişsel kontrol ve bilişsel esneklik düzeyleri arasındaki farklılaşmayı ve ilişkiyi belirlemek için t testi, tek yönlü varyans analizi ve pearson correlation" analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to examine the cognitive control and cognitive flexibility levels of teachers working in secondary schools in Erzurum in terms of sportive activity and different variables in stressful situations according to their professional personality types. Method: In the study, occupational personality types inventory and cognitive control and cognitive flexibility scale in stressful situations were applied by using the relational screening model, which is one of the quantitative research methods. In order to determine the differentiation and relationship between cognitive control and cognitive flexibility levels in stressful situations according to teachers' professional personality types, t-test, one-way analysis of variance and pearson correlation analysis were applied.