Arayüz aşındırması ve sonrasında yapılan cila işlemi sırasında oluşan sıcaklık değişiminin in-vitro incelenmesi
In-vitro investigation of temperature change during interproximal reduction and subsequent polishing
- Tez No: 797246
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ İLHAN RAMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı, pulpal mikrosirkülasyon simüle edilerek IPR işlemi ve sonrasında yapılan cila işleminin pulpa odasında meydana getirdiği sıcaklık değişiminin termal kamera ile değerlendirilmesidir. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma için sağlam ve çekilmiş 21 alt kesici diş seçilmiştir. Hazırlanan ve pulpal mikrosirkülasyon modeline yerleştirilen örneklere, elmas kaplı perfore aşındırma diski ile 0,3 mm IPR uygulanmıştır. İkinci adım olarak örneklere, ince grenli Sof-Lex cila diskleri ile 80 saniye boyunca cila uygulanmışır. Dişlerin bir yüzeyinde su soğutmasız, diğer yüzeyinde su soğutması ile cila işlemi yapılmıştır. Sıcaklık değişimleri termal kamera ile kaydedilmiştir. Zaman içindeki değişimleri karşılatırmak ve ölçümler arasındaki farkları belirlemek için Friedman Halton testi, Wilcoxon Signed Rank testi ve Mann Whitney U testi kullanılmıştır. BULGULAR: IPR prosedüründe meydana gelen sıcaklık değişimi (T) ortalama 2,74±1,4C olarak ölçülmüştür. Su soğutmalı ve su soğutmasız cila gruplarında ∆T ölçümleri sırasıyla ortalama 2,74C ve 3,73C olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this study is to evaluate the temperature changes in the pulp chamber of lower incisor teeth during IPR process and subsequent polishing, by simulating the pulpal microcirculation, with a thermal camera. MATERIALS AND METHODS: Intact and extracted 21 lower incisors were selected for this study. The samples prepared and placed in the pulpal microcirculation model were treated with 0,3 mm IPR with a perforated diamond-coated disc. As second step, the samples were polished for 80 seconds with fine Sof-Lex discs. On one surface of the teeth, the polishing process was carried out dry, on the other surface with water cooling. Temperature changes were recorded with a thermal camera. Friedman Halton test, Wilcoxon Signed Rank test and Mann Whitney U test were used to compare the changes over time and determine the differences between the measurements. RESULTS: The temperature change (∆T) at the IPR procedure was measured as 2,74±1,4C. ∆T were measured as 2,74C and 3,73C, respectively, at the water cooling and without water cooling groups.