Sorgun göleti tabiat parkı ile Sorgun köyü (Güdül/Ankara) florası
Flora of Sorgun pond nature park and Sorgun village (Güdül/Ankara)
- Tez No: 797245
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Araştırma Ankara'nın kuzeybatısında kalan Güdül sınırları içerisinde yer alan Sorgun Göleti Tabiat Parkı ve Sorgun Köyünde gerçekleştirilmiştir. Çalışma alanında 2020-2022 yılları arasında yapılan 9 arazi çalışmasında toplam 754 bitki örneği toplanmıştır. Yapılan teşhisler sonucunda 47 familya ve 166 cinse ait toplam 346 tür ve türaltı takson tespit edilmiştir. Tespit edilen taksonlardan 48 tanesi Türkiye için endemiktir ve endemizm oranı %13,9'dur. Taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımları, 64 İran-Turan elementi, 19 Akdeniz elementi, 29 Avrupa-Sibirya elementidir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out in Sorgun Pond Nature Park and Sorgun Village, located within the borders of Güdül in the northwest of Ankara. A total of 754 plant samples were collected from 9 field studies carried out between 2020-2022 in the study area. As a result of the diagnoses, a total of 346 species and subspecies belonging to 47 families and 166 genera were identified. 48 of the identified taxa are endemic to Turkey and the endemism ratio is 13,9%. Distribution of taxa according to the phytogeographical regions are 64 Irano-Turanian elements, 19 Mediterranean elements, 29 Euro-Siberian elements.