Betonarme binalarda ana ve artçı deprem etkilerinin performans esaslı yöntemlerle incelenmesi
Investigation of main and aftershock effect in reinforced concrete buildings by performance-based methods
  1. Tez No: 797247
  2. Yazar: MUHAMMED SURAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ANIL DİNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Yapıların deprem etkilerine dayanıklı olarak tasarlanması öncelikli hedef olarak belirlenmektedir. Bu nedenle yapıların deprem altındaki davranışlarının incelenmesi birçok araştırmaya konu olmuş mevcut tasarım ve deprem yönetmelikleri ile mühendislerin binaların tasarım esaslarını belirlemiştir. Bu yapıların performanslarının belirlenmesinde şekil değiştirmeye göre değerlendirme ve tasarım yöntemleri kullanılmaktadır. Bu yöntemlerin içerisinde en günceli zaman tanım alanında doğrusal olmayan analizdir. Yönetmelikler bu yöntemi uygularken belirli şartlar altında bulunan depremleri tek tek uygulanması ile bina performanslarını elde etmeyi amaçlamaktadır fakat gerçek anlamda binalara tek bir deprem etkimez. Ana şoktan sonra birçok artçı deprem oluşmaktadır. Bu nedenle bu durumların yönetmeliklere dahil edilmesinde bir eksiklik bulunmaktadır. Bu tez kapsamında 5 katlı ve 8 katlı sünek tasarlanmış 2 adet çerçevenin, 5 adet ana şok ve artçı şoktan oluşan deprem setiyle zaman tanım alanında doğrusal olmayan analizleri yapılmış ve yapılara ait göreli kat ötelemeleri, elemanların performansları incelenmiştir. Hesaplamalarda yazılım aracı olarak OpenSeespy programı kullanılmıştır. Ayrıca son dönemde literatüre giren enerji esaslı tasarıma göre, depremler altında elemanlarda ve katlarda harcanan enerjiler incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre yapılara etkiyen ana şoktan sonra gelen artçı şoklar yapılarda yönetmeliğin sınır koştuğu göreli kat ötelemelerini ve eleman performans sınırlarının geçilmesine ve yapılarda göçme veya ağır hasarlar oluşmasına sebep olabilmektedir. Enerji dağılımları bakımında düşük katlı yapılarda ilk katlarda enerji daha yoğun karşılanırken daha yüksek katlı yapılarda bu karşılamanın şekli biraz daha üst katlara dağılmaktadır. Bu gözlemler ışığında binalara gelecek olan tasarım depreminden sonra artçı depremlere maruz kaldığında ani göçmesi durumunda yaşanacak can ve mal kayıplarının önlenmesi bakımından artçı depremlerin tasarımda dikkate alınmasının önem arz ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Designing the buildings to be resistant to earthquake effects is determined as a priority target. For this reason, the examination of the behavior of the structures under the earthquake has been the subject of many research and has determined the design principles of the buildings with the current design and earthquake regulations. In determining the performance of these structures, evaluation and design methods are used according to shape change. The most recent of these methods is nonlinear analysis in the field of time definition. When applying this method, the regulations aim to obtain building performances by applying earthquakes under certain conditions one by one, but in the real sense, not a single earthquake affects the buildings. After the main shock, many aftershocks occur. Therefore, there is a deficiency in the inclusion of these situations in the regulations. Within the scope of this thesis, nonlinear analyses of 2 frames, 5 storey and 8 storey ductile designed frames in the time definition area with an earthquake set consisting of 5 main shocks and aftershocks were made and the relative floor displacements of the structures and the performances of the elements were examined. In the calculations, the OpenSeespy program was used as a measurement tool. In addition, according to the energy-based design that has recently entered the literature, the energies spent in the elements and floors under earthquakes have been examined. According to the findings obtained, the aftershocks that come after the main shock affecting the structures may cause relative floor delays and element performance limits to be exceeded and migration or heavy damage to the structures. In terms of energy distributions, in low-rise buildings, energy is met more intensively on the first floors, while in higher floor buildings, the form of this meeting is distributed to slightly higher floors. In the light of these observations, it has been seen that it is important to take the aftershocks into consideration in the design to prevent the loss of life and property that will be experienced in case of sudden migration when exposed to aftershocks after the design earthquake that will come to the buildings.