Çocuk acil polikliniğine tekrarlayan karın ağrısı nedeniyle başvuran 7- 18 yaş arası çocukların anksiyete, depresyon düzeylerinin R-cads ile değerlendirilmesi
The evaluation of the anxiety, depression levels of children aged 7- 18 WHO applied to the children's emergency outpatient clinic with recurrent abdominal pain using T-CADS questionnare
- Tez No: 797248
- Danışmanlar: PROF. DR. NURVER SİPAHİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmada İstanbul Üniversitesi- Cerrahpaşa Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Acil Polikliniğine başvuran hastalarda rekürren karın ağrısının anksiyete ve depresyon ile ilişkisinin varlığını araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, kesitsel bir çalışma olarak planlanmıştır. İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Acil Polikliniğine başvuran 70 hastanın (35 karın ağrısı şikayeti olan, 35 olmayan hasta) ebeveynlerine cinsiyet, yaş, anne baba mesleği, okul başarı durumu, analjezik ilaç kullanımı olup olmadığı gibi sosyodemografik ve kişilik özelliklerinin sorgulandığı 12 soruluk bir anket uygulanmıştır. Ayrıca hastaların ebeveynlerinin Revised-Children's anxiety depression scale (RCADS) ölçeğinin 47 sorudan oluşan formu doldurmaları sağlanmıştır. Bu ölçeğin Türkiye'deki geçerlilik ve güvenilirlik çalışmaları Görmez ve arkadaşları tarafından 2017 yılında yapılmış ve cronbach α skoru 0,95 olarak bulunmuştur. Cevaplanma süresi ortalama olarak 10 dakika süren anketler araştırmacı asistan doktor tarafından yüz yüze olarak uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to investigate the relationship between recurrent abdominal pain and anxiety and depression in patients who applied to the University Cerrahpasa Cerrahpasa Faculty of Medicine's Pediatric Emergency Outpatient Clinic. Materials and Methods: Our study is a cross-sectional study research. RCADS parents questionnaire was administered to 70 patient' parents (35 with abdominal pain, 35 without pain) who applied to the University Cerrahpasa- Cerrahpasa Faculty of Medicine's Pediatric Emergency Outpatient Clinic. Furthermore, a questionnaire with 12 questions of sociodemographic and personal characteristics such as participants' gender, age, profession of their families, their school achievement status and their use of analgesic medication was applied. The validity and reliability studies of RCADS in Turkey were carried out by Görmez et al. in 2017 and the cronbach α score was found to be 0.95. The questionnaires were administered face-to-face by the research assistant doctor. The response time of questionnaire was 10 minutes.