Ağrı çevrimiçi haber sitelerinde Suriyeli ve Afgan sığınmacı ve göçmen haberlerinin ahlaki panik kavramı odağında incelenmesi
Analysis of Syrian and Afgan refugee and migrant news on Ağrı online news sites focusing on the concept of ethical panic
  1. Tez No: 797261
  2. Yazar: DEMET DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Gündelik hayatın önemli bir parçası haline gelen medya, toplumu yönlendirme konusunda önemli rollere sahiptir. Bu roller iktidar, kanaat önderleri ve medya patronları gibi toplumda etkisi fazla olan unsurlar tarafından belirlenebilmektedir. Medya zaman zaman toplumu yönlendirme konusunda ahlaki panik yöntemine başvurmaktadır. Ahlaki panik, toplumun değer yargılarına, çıkar ve normlarına karşı bir tehlike algılandığında ortaya çıkan korku ve endişe durumunu ifade etmektedir. Ülkemizde medyanın birçok konuda ahlaki paniğe başvurduğu gözlenmektedir. Bu konuda göçmen ve sığınmacılara yönelik haberler oldukça dikkat çekicidir. Özellikle son yıllarda sığınmacı ve göçmenler konusu ülkemiz medyasını yoğun bir biçimde meşgul etmiş, toplumda bazı önyargılar oluşmasına neden olmuştur. Bu bağlamda çalışmada, Ağrı yerel haber sitelerinde ahlaki panik içeren Suriyeli ve Afgan sığınmacı ve göçmen haberlerine odaklanılmıştır. Çalışmada gündem belirleme kuramından hareketle haber metinlerinde gizlenen anlamların ortaya çıkarılması ve ahlaki paniğin hangi özelliğini taşıdığının belirlenmesi için içerik analizi ve betimsel analiz teknikleri kullanılmıştır. Üç bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde tüm yönleri ile göç konusu tartışılırken; ikinci bölümde ahlaki panik konusu ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise Ağrı'da yayın yapan internet yerel haber sitelerinde ahlaki panik içeren haberler analiz edilmiş ve haberde kullanılan ahlaki panik ögelerinin toplum üzerindeki etkilerine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The media, which has become an important part of daily life, has important roles in directing the society. These roles can be determined by elements that have a strong influence in society, such as power, opinion leaders and media bosses. From time to time, the media resorts to the method of moral panic to guide the society. Moral panic refers to the state of fear and anxiety that arises when a danger is perceived against the value judgments, interests and norms of the society. In our country, it is observed that the media resorts to moral panic on many issues. In this regard, the news about immigrants and asylum seekers is quite remarkable. Especially in recent years, the issue of asylum seekers and immigrants has occupied the media of our country intensely, causing some prejudices in the society. In this context, the study focuses on Syrian and Afghan asylum seeker and immigrant news that contain moral panic on Ağrı online news sites. In the study, starting from the agenda setting theory, content analysis and descriptive analysis techniques were used to reveal the meanings hidden in the news texts and to determine which feature of moral panic. In the first part of the study, which consists of three parts, while the subject of migration is discussed in all its aspects; In the second part, the issue of moral panic is discussed. In the third part of the study, news containing moral panic in online news sites broadcasting in Ağrı were analyzed and the effects of moral panic elements used in the news on society were mentioned.