Dram sanatının alanı olarak sinema: Vahşetin Çağrısı filminin Martin Esslin'in göstergebilimsel yaklaşımıyla çözümlenmesi
Cinema as the field of drama art: Analyzing film the Call of the Wild with the semiotic approach of the Martin Esslin
  1. Tez No: 797281
  2. Yazar: FURKAN TATLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYMA BİLGİNER ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Klasik anlatı sineması, kameraya ve kurguya özgü teknik hilelerle seyirciyi etkisi altına almaktadır. Seyircinin filmdeki karakterlerle özdeşleşme yaşayabilmesi için iyi kurulmuş oyuna ve etkili anlatım tekniklerine ihtiyaç vardır. İyi kurulmuş oyun, Aristoteles'in tragedya için saptamış olduğu özelliklerle meydana gelmektedir. Etkili anlatım teknikleri ise kamerayla elde edilen görüntülerle ve bu görüntülerin estetik olarak birleştirilmesiyle oluşmaktadır. Tüm bunlar birer gösterge sistemleri olarak değerlendirilebilmektedir. Dolayısıyla bu çalışmada klasik anlatı stilindeki Vahşetin Çağrısı filmi, göstergebilimci Martin Esslin'ın gösterge sistemleriyle anlam birimlerine ayrılacaktır. Sinemaya ve tiyatroya özgü bu göstergeler, seyircinin gerçeklerden kopmasını sağlayıp çeşitli duygularını tatmin edecektir.
Özet (Çeviri)
Classical narrative cinema impresses the audience with technical tricks specific to the camera and editing. Well-established play and effective narrative techniques are needed for the audience to experience identification with the characters in the film. Well-established play occurs with the characteristics that Aristotle identified for tragedy. Effective narrative techniques consist of images obtained with the camera and combining these images aesthetically. All these can be considered as indicator systems. Therefore, in this work, the classic narrative film Call of the Wild will be divided into semiotic Martin Esslin's systems of signification and units of meaning. These indicators, which are specific to cinema and theater, will ensure that the audience is detached from reality and will satisfy their various emotions.