Kanserli çocuğa sahip ebeveynlerin kemoterapi sürecinde semptom yönetimi için kullandıkları bitkisel tedavi yöntemlerinin incelenmesi
Investigation of herbal treatment methods used by parents of children with cancer for symptom management in the chemotherapy process
  1. Tez No: 797302
  2. Yazar: NURCAN ERBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEJLA CANBULAT ŞAHİNER, DOÇ. DR. MEHMET FATİH AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, kanserli çocuğa sahip ebeveynlerin kemoterapi sürecinde, semptom yönetimi için kullandıkları bitkisel tedavi yöntemlerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel tipte yapıldı. Çalışma Nisan - Aralık 2021 tarihleri arasında Pamukkale Üniversitesi Araştırma Uygulama Hastanesi Çocuk Hematoloji Servisi, Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Ayaktan Tedavi Ünitesinde takip edilen, 126 kanser tanısı almış çocuğun ebeveynleriyle gerçekleştirildi. Veriler, literatür doğrultusunda oluşturulan anket formu ve ebeveynlerin kullandıkları bitkisel tedavi yöntemlerini kullanım miktarları ve sıklıkları formu ile toplandı.
Özet (Çeviri)
This descriptive and cross-sectional study was conducted to determine the herbal treatment methods used by parents of children with cancer during the chemotherapy process for symptom management. The study was carried out with the parents of 126 children diagnosed with cancer, who were followed up in Pamukkale University Research and Practice Hospital, Pediatric Hematology Service, Pediatric Hematology and Oncology Outpatient Treatment Unit, between April and December 2021.The date were collected with a questionnaire form created in line with the literature and the amount and freqency of use of herbal treatment methods used by parents.