Periodontitis ve parkinson hastalığı arasındaki ilişkinin mikrobiyal açıdan incelenmesi
Evaluating the relationship between periodontitis and parkinson's disease from a microbial perspective
- Tez No: 797303
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL TOYGAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Mikrobiyoloji, Nöroloji, Dentistry, Microbiology, Neurology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Periodontal hastalık çok faktörlü patogeneze sahip, diş destek dokularının yıkımı ile karakterize enflamatuvar ve mikrobiyolojik açıdan disbiyotik bir hastalıktır. Klinik olarak tremor, bradikinezi, duruş istikrarsızlığı ve rijidite gibi bulgularla görülen Parkinson hastalığı; dünyada ikinci en sık görülen nörodejeneratif hastalıktır. Periodontitis ve Parkinson hastalığı arasındaki ilişkinin mikrobiyolojik açıdan incelendiği çalışmalar kısıtlıdır. Çalışmamızın amacı, periodontal hastalık patogenezinde Parkinson hastalığının etkisinin mikrobiyolojik analizler ile incelenmesidir. Periodontal ve sistemik olarak sağlıklı (K) n=20, sistemik olarak sağlıklı periodontitise sahip (P) n=20 ve periodontitisli Parkinson hastalığına sahip grup (P-PAH) n=20 olmak üzere toplam 60 bireyin subgingival plak örnekleri DNA-DNA checkerboard hibridizasyon tekniği ile 40 adet bakteri açısından incelenmiştir. Klinik periodontal parametreler (sondalama derinliği, sondalamada kanama indeksi, dişeti çekilmesi, klinik ataçman seviyesi, plak indeksi) kaydedilmiştir. Bulunan sonuçlar plak örneklerinin alındığı tüm periodontal cepler, sığ cepler ve derin cepler olarak ayrılarak incelenmiştir. Prevotella nigrescens bakterisi P-PAH grubunda istatistiksel olarak fark oluşturmayan bir azalma gösterirken, Streptococcus intermedius sayılarında derin ceplerde artış gözlenmiştir (p=0,0042).
Özet (Çeviri)
Periodontal disease is an inflammatory and microbiologically dysbiotic condition with a multifactorial origin. The destruction of tooth supporting tissues is a hallmark of periodontal disease. Parkinson's disease is the second most common neuroinflammatory disease; characterized by clinical symptoms such as tremor, bradykinesia, gait instability and rigidity. Few studies have examined the link between Parkinson's disease and periodontitis from a microbiological perspective. Our study's objective is to examine the effect of Parkinson's disease on periodontal disease with microbiological analysis. Subgingival plaque samples from systemically and periodontally healthy control (C) n=20, systemically healthy and periodontitis patients (P) n=20, Parkinson's patients with periodontitis (P-PAD) n=20 were analyzed with the checkerboard DNA-DNA hybridization technique for 40 bacterial species. Clinical periodontal parameters (probing depth, bleeding on probing, gingival recession, clinical attachment level, plaque index) were recorded. The results were analyzed by separating the pockets which the plaque samples were taken by deep, shallow pockets and all sites. Prevotella nigrescens showed a decrease in P-PAD group with no statistically significance, while Streptococcus intermedius is found to be increasing in deep pockets (p=0.0042).