Herpesvirus-1 ile aşılanmış atlarda bazı serum oksidatif stres parametrelerindeki değişikliklerin izlenmesi
Monitoring the changes in some serum oxidative stres parameters in horses vaccinated with herpes virus 1
  1. Tez No: 797332
  2. Yazar: ÖMER ÖZDİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER ÇAMKERTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, Herpes Virüs-1 ile aşılanmış atlarda bazı serum oksidatif stres parametrelerindeki (Tiyol/disülfit dengesi ve Total oksidan / anti oksidan durumu) değişikliklerin izlenmesi ve sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, sorumlu veteriner hekimi ile birlikte yapılan genel klinik muayene (vücut sıcaklığı, kalp ve solunum frekansı) sonucu sağlıklı olduğu belirlenen 9 at kontrol grubu ve 9 at çalışma grubu olmak üzere toplamda 18 ata ait veriler bu çalışmada değerlendirildi. Çalışma grubunu oluşturan atlardan aşı yapılmadan önce (0.gün), aşı yapıldıktan sonraki 14. ve 21.günlerde olmak üzere 3 defa kan alındı. Kontrol grubundaki atlara aşı vb. uygulama yapılmadı ve çalışma grubu ile aynı günlerde (0, 14 ve 21.günler) kan alındı. Atlardan aşılamadan önce ve aşı uygulamasından sonra belirlenen dönemlerde oksidatif stres parametreleri analizleri için tekniğine uygun olarak V.jugularislerin'den 9 ml'lik serum tüplerine alınan kanlar 3000 devirde 10 dk santrifüj edilerek serum elde edildi. Serum örneklerinden, Native thiol, Total thiol, Disülfit, Disülfit/Native thiol, Native thiol/Total thiol, TAS, TOS ve OSI düzeyleri belirlendi. Aşı grubu 0.gün,14 gün.21.gün değerlerine göre, aşı grubunun serum TOS düzeyi ile serum OSI düzeyinde 14. Günde (değeri) 0.
Özet (Çeviri)
This study aimed to monitor the changes in some serum oxidative stress parameters (Thiol/disulfide balance and Total oxidant / antioxidant status) in Herpes Virus-1 vaccinated horses and evaluate the results. In the study, the data of 18 horses in total, 9 of which were determined to be healthy due to the general clinical examination (body temperature, heart and respiratory frequency) performed with the responsible veterinarian, were evaluated in this study. Blood samples were collected from the horses in the study group 3 times, before vaccination (day 0), 14th and 21st days after vaccination. Vaccination didn't apply to the horses in the control group. Blood samples were collected on the same days (days 0, 14 and 21) for both the control and study groups. For the analysis of oxidative stress parameters from horses before and after vaccination, the blood collected from V. jugularis in 9 ml serum tubes in accordance with the technique was centrifuged at 3000 rpm for 10 minutes. Serum samples were obtained from Native thiol, Total thiol, Disulfite. , Disulfite/Native thiol, Native thiol/Total thiol, TAS, TOS and OSI levels were determined.