Koruyucu amaçlı mantar aşısı kullanılan atlarda dinamik tiyol/disülfit dengesi ve total oksidan/antioksidan dengenin değerlendirilmesi
Evaluation of dynamic thiole/disulfite balance and total oxidant/ antioxidant balance in horse used with protective fungus vaccine
  1. Tez No: 797334
  2. Yazar: ÜLKÜ KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER ÇAMKERTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Atlarda yüzeysel ve sistemik mantar hastalığına yol açan birçok mantar vardır. Bu türlerin oluşturduğu enfeksiyon türe ve konağa göre farklı seviyelerde olabilir. Enfeksiyon yaş ve cinsiyet farketmeksizin tüm atlarda görülür. Trichophyton verrucosum gibi zoonoz mantarlar, enflamatuar karakterde deri enfeksiyonu üretebilir. Farklı yollarla ve hızlı bulaşan bu hastalık için aşılama oldukça önemlidir. Aşı uygulanan atlarda enfeksiyona karşı koruyucu özelliğinin bulunmasının yanı sıra hayvanlarda bir stres faktörü olarak etkilemesi serbest radikal düzeylerini arttırabilir. Oksidatif stres oksidan/antioksidan dengenin oksidan lehine bozulmasıdır. Oksidatif hasarın hastalıkların oluşumuna rolü olduğunu pek çok yayın kanıtlamıştır. Oksidatif mekanizma, pek çok hastalığın hem nedeni hemde oluşum sürecinde aktif rol oynar. Bu çalışmada, çoğu araştırmada hastalıkların oluşumuyla bağlantısı kanıtlanan oksidatif stresin mantar aşısı sonrası değişiminin gösterilmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda mantar aşısı ile koruma amaçlanan atlarda bazı serum oksidatif stres parametrelerindeki (tiyol/disülfit dengesi ve total oksidan/antioksidan durumu) değişikliklerin izlenmesi ve sonuçlarının değerlendirilip bilimsel literatüre yeni bilgilerin kazandırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
There are many fungi that cause superficial and systemic fungal disease in horses. The infection caused by these species may be at different levels depending on the species and the host. Infection occurs in all horses, regardless of age and sex. Zoonotic fungi such as Trichophyton verrucosum can produce skin infections of an inflammatory character. Vaccination is very important for this disease, which is transmitted in different ways and rapidly. In addition to its protective feature against infection in vaccinated horses, its effect as a stress factor in animals may increase free radical levels. Oxidative stress is the deterioration of the oxidant/antioxidant balance in favor of the oxidant. Many publications have proven that oxidative damage plays a role in the formation of diseases. The oxidative mechanism plays an active role in both the cause and the formation process of many diseases. In this study, it was aimed to show the change of oxidative stress after fungal vaccination, which has been proven to be associated with the formation of diseases in many studies. In this context, it is aimed to monitor the changes in some serum oxidative stress parameters (thiol/disulfide balance and total oxidant/antioxidant status) in horses that are aimed to be protected with fungal vaccines, and to evaluate the results and to provide new information to the scientific literature.