Helikobakter pilori eradikasyonu uygulanmış hastalarda eradikasyon başarısının paraoksonaz enzim aktivitesi üzerine etkisinin araştırılması
The effect of helicobacter pylori eradication on paraoxonase enzyme activity
- Tez No: 797339
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR NAZLIGÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Kardiyoloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Cardiology, Internal diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Helicobacter pylori (H. pylori) enfeksiyonu, doğrudan özel virülans faktörleri yoluyla veya dolaylı olarak inflamasyon ve oksidasyonu artırarak gastrointestinal ve ekstraintestinal hastalıklarla ilişkilidir. HDL kolesterole bağlı paraoksonaz-1 (PON–1) enzimi, HDL kolesterolün antioksidan ve antiaterojenik etkilerinden sorumludur. PON-1 seviyesi kardiyovasküler hastalık riski ile ilişkilidir. Bu çalışmada H. pylori enfeksiyonu ile PON-1 aktivitesi arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Gereç -Yöntem: Ankara'da üçüncül bir referans hastanede yatan 126 erişkin hastayı prospektif olarak değerlendirdik. H. pylori eradikasyon tedavisi ve tedavi başarısı kontrolünden sonra 38 H. pylori pozitif (17 erkek, 21 kadın) ve 88 H. pylori negatif (43 erkek, 45 kadın) hasta çalışmaya dahil edildi. Bulgular: H. pylori eradikasyon tedavisi sonrası PON-1 enzim düzeyleri H. pylori negatif grupta 165,69 U/L, H. pylori pozitif grupta 131,68 U/L idi. İki grupta tedavi sonrası PON-1 enzim düzeylerindeki fark istatistiksel olarak anlamlıydı (p=0,02). Sonuç: H. pylori eradikasyon tedavisi sonrası artan PON-1 enzim seviyeleri, LDL oksidasyonunu azaltarak antiaterosklerotik etkide rol oynayabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Helicobacter pylori (H. pylori) infection is associated with gastrointestinal and extraintestinal diseases either directly via its special virulence factors or indirectly by increasing inflammation and oxidation. Paraoxonase-1 (PON–1) enzyme that is related to HDL cholesterol is responsible for the antioxidant and antiatherogenic effects of HDL cholesterol. PON–1 level is related to the risk of cardiovascular disease. We aimed to investigate the relation between H. pylori infection and PON-1 activity. Material -Method: We prospectively evaluated 126 adult patients in a tertiary reference hospital in Ankara, Turkey. After H. pylori eradication therapy and checking for treatment success, 38 H. pylori-positive (17 male, 21 female) and 88 H. pylori-negative (43 male, 45 female ) patients were included in this study. Results: PON–1 enzyme levels after H. pylori eradication therapy were 165,69U/L in H. pylori-negative and 131,68 U/L in H. pylori-positive groups. The difference in PON–1 enzyme levels after treatment in two groups was statistically significant (p=0,02). Conclusion: Increased PON–1 enzyme levels after H. pylori eradication therapy might play a role in the antiatherosclerotic effect by reducing LDL oxidation.