Karaciğer sirozlu hastalarda helicobacter pylori eradikasyon tedavisinin serum amonyak düzeyine etkisi
Effects of helicobacter pylori eradication therapy on serum ammonia level in patients with liver cirrhosis
  1. Tez No: 91747
  2. Yazar: ZİYA MİTHAT BIYIKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MERİH DOBRUCALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Hematoloji, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Gastroenterology, Hematology, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
30 ÖZET Helicobacter pylori (Hp), güçlü üreaz aktivitesi olan bir mikroorganizmadır. Midedeki Hp'nin ürettiği amonyak karaciğer disfonksiyonu olan hastalarda sistemik amonyak kaynağı olabilir. Bu çalışma ile karaciğer sirozlu olgularda Hp eradikasyonunun serum amonyak düzeyi üzerine etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla 30 karaciğer sirozlu hasta prospektif olarak çalışmaya alındı. Tüm hastalar Child- Pugh sınıflamasına göre sınıflandırıldı ve olguların tümüne histolojik olarak Hp varlığım saptamak için üst gastrointestinal sistem endoskopisi uygulandı. Histolojik olarak Hp pozitif olanlar grup I, Hp negatif olanlar grup II olarak adlandırıldı. Olguların tümüne ( Grup I, E ); başlangıç amonyak değerleri için açlık venöz kan örnekleri alındıktan sonra, 40 g/gün protein içeren diyet, günde 2-4 kez defekasyon sağlayacak şekilde oral laktuloz ve amonyak üreten barsak florasını azaltmak için 2000 mg/gün oral streptomisinden oluşan konvansiyonel tedavi 10 gün süreyle tatbik edildi. Konvansiyonel tedavi sonrası (10. gün sonunda ) tüm hastalardan ikinci kez açlık kan amonyak değeri için kan almdı ve daha sonra lansoprazol ( 60 mg/gün ), klaritromisin ( 1000 mg/gün ) ve amoksisilin ( 2000 mg/gün )'den oluşan Hp eradikasyon tedavisi her iki gruba da 7 gün süre ile verildi. Hp eradikasyon tedavisi bitiminden 30 gün sonra üçüncü kez açlık kan amonyak değeri için kan almdı ve eradikasyon tedavisi başarısının histolojik olarak değerlendirilmesi için üst gastrointestinal sistem endoskopisi tekrarlandı. Hp pozitif (grup I) olguların Hp eradikasyonundan sonraki serum amonyak düzeyinde, konvansiyonel tedavi sonrası amonyak düzeyine oranla anlamlı düşüş elde edildi. Ancak eradikasyon tedavisinin Hp negatif (grup H) olguların serum amonyak düzeyine düşüş yönünde anlamlı bir etkisi olmadı. Çalışmamızda olgular Cbild-Pugh sınıflamasına göre evrelendirildiğinde; Hp pozitif evre B ve C karaciğer sirozlu olguların serum amonyak31 düzeylerinde eradikasyon tedavisi ile anlamlı düşüş saptanırken, Hp pozitif evre A olgular ile Hp negatif evre A ve Evre B + C olgularda benzer etki görülmedi. Bu sonuç, karaciğer sirozunun önemli bir komplikasyonu olan hepatik ensefalopatide hiperamonyeminin rolü göz önüne alındığında, Hp infeksiyonunun özellikle ileri evre sirozlu olgularda serum amonyak düzeyine katkıda bulunabileceğini göstermektedir. Bu nedenle bu hastalarda Hp varlığının araştırılması ve pozitif saptanan olgulara eradikasyon tedavisinin yapılması doğru bir yaklaşım olabilir.
Özet (Çeviri)
32 SUMMARY Helicobacter pylori ( Hp ) has strong urease activity. Ammonia produced by Helicobacter pylori in the stomach can be a source of systemic ammonia in patients with hepatic dysfunction. The objective of our study is to determine the effects of Hp eradication to serum ammonia concentration. Thirty cirrhotic patients were enrolled in the study prospectively. All patients were graded according to Child - Pugh classification and they underwent endoscopy for the presence of Hp histologically. Hp positive patients were defined as group I and Hp negative patients were defined as group n. A fasting venous blood sample was obtained from each patient. All group I and group II patients were given a 40 gr/day protein containing diet, oral lactulose to induce two to four bowel movements a day and 2000 mg/day streptomycin to reduce the effect of the ammonia producing gut flora on hyperammoneaemia for 10 days. After 10 days a fasting venous blood sample was obtained from all patients. Than both group I and group II patients received a 7 day Hp eradication therapy consisting of 60 mg/day lansoprazole, 1000 mg/day clarithromycin and 2000 mg/day amoxicillin. Thirty days after eradication therapy a fasting venous blood sample was taken from each patient, and to evaluate the success of Hp eradication, endoscopy was repeated. There was a significant decrease in group I posteradication ammonia levels comparing with ammonia levels of the end of conventional therapy. There was not any influence of Hp eradication in group II patients. When we evaluated the results according to the Child - Pugh classification; the ammonia levels of Hp positive Child - Pugh B and C cirrhotics were decreased significantly, while a similar decrease in Hp positive Child - Pugh A patients and Hp negative Child - Pugh A and Child - Pugh B+C patients, were not seen.33 Hepatic encephalopathy is an important complication of liver cirrhosis. Hp infection with its strong urease activity contributes to systemic ammonia of advanced cirrhotic patients. Our findings suggest that to evaluate the presence of Hp infection and its eradication significantly influences the outcome of cirrhotic patients.