On sekiz yaş ve altı çocuklarda yapay zeka kullanılarak kemik yaşı tespitinin greulich-pyle ve tanner-whitehouse yöntemleriyle karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of bone age detection using artificial intelligence in children eighteen years and under with the greulich-pyle and tanner-whitehouse methods
  1. Tez No: 919555
  2. Yazar: UMUT OKTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN AKGÜL KALKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Ülkemizde kemik yaşı tespitinde en sık, Greulich-Pyle (GP) ve Tanner-Whitehouse (TW) yöntemleri kullanılmaktadır. Son yıllarda yaş tespitinde yapay zekanın (YZ) kullanılabilirliği tartışılmaktadır. Bu araştırmanın amacı, 18 yaş ve altı çocuklarda YZ ile kemik yaşı tespitinin GP ve TW yöntemleriyle karşılaştırmalı analizini yapmaktır. Gereç ve yöntem: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Hastanesi'nde çekilen 18 yaş ve altı bireylerin sol el bileği grafileri geriye dönük analiz edilmiştir. Kemik yaşı tespiti, bir adli tıp ve bir radyoloji asistanı tarafından yapılmıştır. Değerlendirmecilerin, GP ve TW3 yöntemleri ile elde ettiği veriler analiz edilmek üzere kaydedilmiştir. Yapay zeka modeli, ÇOMÜ Bilgisayar Mühendisliği uzmanlarının desteğiyle, ÇOMÜ ve Kuzey Amerika Radyoloji Derneği (RSNA) veri setleriyle eğitilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The most commonly used bone age determination methods in Türkiye are the Greulich-Pyle (GP) and Tanner-Whitehouse (TW) methods. This thesis aims to analyze the advantages and disadvantages of the GP and TW3 methods by comparing the data obtained from these methods with the data obtained using AI-supported software. Material/Method: X-ray images of the left wrist of individuals aged 18 and under, taken at Canakkale Onsekiz Mart Univercity (COMU) Hospital, were retrospectively analyzed. Bone age determination was performed by a forensic medicine and a radiology research assistants. The data obtained by the raters using the GP and TW3 methods were recorded for analysis. The AI model was trained using the COMU and Radiological Society of North America (RSNA) datasets with the support of the experts from the COMU Department of Computer Engineering.