Mandibuler kals 3 furkasyon defektlerinde farklı rejeneratif tedavi tekniklerinin karşılaştırmalı incelenmesi
Comparision of different regenerative techniques on treatment of mandibular class 3 furcation defects
  1. Tez No: 79735
  2. Yazar: M. CENK HAYTAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNEN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Periodontal tedavinin amacı, hastalık sonucu yıkılmış periodontal dokuların rejenerasyonunun sağlanması ve elde edilen bu sağlığın korunabilmesidir. Bu amaçla geliştirilen yönlendirilmiş doku rejenerasyonu tekniğinde, cerrahi sırasında kök yüzeyi ile yumuşak doku flebi arasına yerleştirilen bir bariyer membranla, iyileşme döneminde epitel ve dişeti bağ dokusu hücrelerinin kök ile kontağı engellenmekte, buna karşın rejenerasyon kapasitesine sahip periodontal ligament hücrelerinin bölgede kuronal proliferasyonu kolaylaştırılmaktadır. Bu çalışmanın amacı yönlendirilmiş doku rejenersyonu prensipleri dahilinde antioksidan etkili bir amino asit olan taurinin, rezorbe olabilen insan kaynaklı bir kolajen membran ile kombine kullanımının yeni ataşman oluşturma ve epitel hücrelerinin apikale göçünü engellemekteki etkinliğini, köpek modelinde değerlendirerek rejenerasyona katkısını ortaya koymaktır. Bu amaçla 6 adet deney köpeğinin mandibuler 2. ve 4. premolarlannda oluşturulan Klas m rurkasyon defektlerinin bir kısrmna serum fizyolojik ile rehidrate edilen membran, bir kısmına ise doygun taurin solüsyonu ile rehidrate edilen membran yerleştirildi. Her köpekte bir adet defekt ise membran yerleştirilmeden kontrol grubu olarak kullanıldı. Cerrahi sonrası 7. günde alman yumuşak doku örneklerinde gerçekleştirilen ışık ve elekton mikroskobik incelemeler ile erken dönem yara iyileşmesi değerlendirilirken 21. ve 60. günlerde yeni sement ve yeni kemik oluşumu ile epitel hücrelerinin apikale migrasyonu ışık mikroskobunda histolojik ve histometrik olarak analiz edildi. Değerlendirmelere göre taurin ile kombine uygulanan membran grubunda diğer iki gruba kıyasla istatistiksel olarak daha başarılı sonuçlar elde edildiği, taurinin yara iyileşmesini ve böylelikle periodontal rejenerasyonu hızlandırdığı tespit edildi. Ayrıca cerrahi sonrası meydana gelen dişeti çekilmesinin rejeneratif tedavi sonuçlarını olumsuz yönde etkileyen en önemli faktörlerden biri olduğu gözlendi. 109
Özet (Çeviri)
SUMMARY Contemporary periodontal therapy has an ultimate goal of predictable regeneration of periodontal tissues lost due to previous periodontal disease and maintanance of results obtained by therapy. Guided tissue regeneration is a technique which is based on a barier membrane placed between the root surface and soft tissue flap to exclude cells originating from epithelium and connective tissue and thereby to facilitate progenitor cell migration from the periodontal ligament. The aim of this study was to assess the effects of a resorbable human derived collagen membrane on new attachment formation and epithelial exclusion and to determine if enrichment of the membrane with an antioxidant agent, taurine, could improve the outcome of therapy in dogs. For this purpose, key-hole type Class HI furcation defects were surgically created in mandibular 2nd and 4th premolars of 6 dogs. Collagen membranes either rehydrated with saline or enriched with taurine were randomly placed in test teeth while one defect in each dog was left as controls without placement of a membrane. Gingival tissue samples taken on the?* day were used to assess the early wound healing events with light and electron microscopic evaluation and block biopsies taken on 21st and 60th days were analyzed histologically and histometrically for new attachment and epithelial downgrowth measurements with light microscopy. The results of this study revealed that post-operative flap recession is one of the most important factors related to clinical success of regenerative therapy. This study also showed that collagen membrane enriched with taurine had better results compared to other two groups and that taurine improved the early wound healing events and outcome of the regenerative therapy. 110