Egyptian cinema's male gaze on Lebanese women artists
Mısır sinemasının Lübnanlı kadın sanatçılara erkek bakışı
  1. Tez No: 797365
  2. Yazar: NOUR KOTRIA ELJATIB
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN HAYDARİ PAKKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, popüler Mısır sinemasının kadına yönelik şiddeti yeniden inşa edip normalleştirdiğini ve bu süreçte belirli bir örüntü kullanarak komedinin etkisini artırmak için yabancı kadınları kullandığını öne sürmektedir. Bunu esas olarak söz konusu yabancı kadınları yanlış tanıtarak veya aslında onları belirli bir şekilde temsil ederek yapar. Yabancı denilince akla gelen ilk fikrin Batılı olduğu düşünülse de burada“yabancı”gerçek anlamıyla değildir. Oysa burada, Mısırlı olmayan Arap uyruklu kadınları, özellikle Lübnan kökenli kadınları belirtmek amaçlanmıştır. Araştırma soruları, feminist bir eleştirel analiz yöntemi olarak Laura Mulvey'in Erkek Bakışı teorisini kullanarak birkaç çalışma vakasının yanı sıra kalıbı tam olarak belirlemeyi, varlığını sergilemeyi ve toplumsal arka planını tartışmayı amaçlamaktadır. Çalışma, video kliplerin Arap Dünyasında ortaya çıkmasıyla ilişkili olduğu için 2000-2020 yıllarına odaklanıyor ve Lübnanlı video klip şarkıcılarının, özellikle çalışmada belirtilen zaman diliminde Mısır'da oyunculuk kariyerine geçiş yapanların popülaritesine yol açıyor.
Özet (Çeviri)
This study argues that popular Egyptian cinema reconstructs and normalizes violence against women and uses foreign women to increase the impact of comedy in this process using a specific pattern. It does so mainly through misrepresenting said foreign women or, as a matter of fact, representing them in a particular manner.“Foreign”here is not in its literal meaning, given that the first idea that comes to mind when we say foreign is western. Whereas here, it is meant to indicate non-Egyptian women of Arab nationalities, specifically those of Lebanese origin. The research questions aim to pinpoint the pattern, showcase its existence, and discuss its societal background in addition to a few study cases in detail using Laura Mulvey's Male Gaze theory as feminist critical analysis method. The study focuses on the years 2000 till 2020 as it correlates with the emergence of videoclips into the Arab World leading to the popularity of Lebanese videoclip singers, especially those who had a career shift into acting in Egypt during the mentioned timeframe in the study.