Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ndeki yönetim uygulamalarının yönetim süreçleri açısından değerlendirilmesi
The appropriateness of the management activities in the Directorate of Youth an Sports in terms of managerial proceses
- Tez No: 79737
- Danışmanlar: DOÇ.DR. A. FAİK İMAMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
187 ÖZET Bu araştınrmamn amacı; Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğündeki yönetim uygulamalarının yönetim süreçleri açısından uygunluğunun değerlendirilmesidir. Bu amaçla; Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünde çalışan yönetici ve personelin nitelikleri (kişisel özellikleri) tespit edilerek, bu niteliklerin her iki grubun yönetim süreçlerine (karar verme, planlama, örgütleme, iletişim, kpordinasyon, yönetme ve denetleme) ilişkin uygulamalarla ilgili görüşlerine etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Bu araştırmanın evrenini; GSGM'de çalışan yönetici ve personel oluşturmaktadır. Araştırmada bir örneklem seçilmemiştir. Bütün evrene ulaşılmaya çalışılmış, ancak 403 yönetici ve personel çalışmaya katılmıştır. Bu yönetici ve personele 2 bölümlü ve 66 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Toplam 369 kişi (99 yönetici, 270 personel) anketi cevaplandırmıştır. Araştırmada, yüzde, frekans ve 0.05 anlamlılık düzeyinde t-testi, Tek Yönlü ve Çok Değişkenli Varyans Analizi ve parametrik koşullar yerine gelmiyorsa Kruska- Wallis Varyans Analizi kullamlmıştır. Verilerin analizi SPSS paket bilgisayar programıyla yapılmıştır. Sonuç olarak şu bulgular elde edilmiştir; 1- Yönetici ve Personelin yönetim süreçlerine ilişkin görüşleri arasında fark vardır. Yöneticiler bütün yönetim süreçlerinin daha yüksek bir oranda uygulandığını vurgularken, personel ise daha düşük bir oranda uygulandığını belirtmiştir.188 2- Cinsiyet' e göre hem yöneticide hemde personelde sadece koordinasyon sürecinde fark tespit edilmiştir. Bayanlar koordinasyon sürecinin daha az yerine geldiğini ifade etmişlerdir. 3- Yönetici ve Personelin yaş, katıldıkları hizmet-içi eğitim programı, bu programa katılım sayısı, GSGM'de toplam hizmet sürelerine, yöneticilerin yönetici olarak toplam hizmet sürelerine, personelin GSGM dışında başka bir kurumda çalışma durumu gibi kişisel özelliklerine yönetim süreçlerine ilişkin görüşleri arasında önemli bir fark bulunamamıştır. 4- Yöneticilerin mezun oldukları eğitim kurumuna göre sadece karar verme sürecinde, personelin ise örgütleme, koordinasyon ve denetleme süreçlerinde fark bulunmuştur. 5- Yöneticilerin yöneticilik görevlerine göre sadece koordinasyon sürecinde, personelin ise görevli oldukları birime göre karar verme ve yönetme haricinde tüm süreçlerde anlamlı bir fark vardır. 6- Personelin GSGM'de görevli oldukları birimde çalışma sürelerine göre karar verme ve planlama sürecinde 0.05 düzeyinde fark olduğu görülmüştür. 7- Yöneticilerin GSGM içinde başka bir birimde yöneticilik yapma durumlarına göre yönetme hariç tüm süreçlerde, GSGM dışında başka bir yerde çalışmışlık durumuna göre ise koordinasyon hariç tüm süreçlerde fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
189 SUMMARY This study aims at identifiying the appropriateness of the management activities in the General Directorate of Youth and Sports in terms of managerial processes. To achieve this aim, qualifications (personal characteristics) of the managers and staff of the General Directorate of Youth and Sports (GDYS) were determined and the effects of these qualifications on the activities related to the managerial processes (decision making, planning, organisation, communication, coordination, managing and inspection)of these two groups were analysed. Universe of this study is the managers and staff of GDYS. Any specific sample was not identified. During the study, it was aimed to include all of the managers and staff of GDYS, but only 403 managers and staff participated in the study. A survey questionnaire with 2 sections including 66 items was implemented to the participants. Total 369 participants (99 managers, 270 staff) responded properly the items. In the research, t-test including percentage, frequency, and statistical significancy (0.05), Variance Analysis both single and multi variance, and if parametric conditions are not available, Kruska-Wallis Variance Analysis were employed. Analysis of data was carried out by the use of SPSS. The following findings are found out as a result of analyses; 1- The views of managers and staff concerning managerial process differ. Managers stress that all of the managerial process are being implemented at higher levels but personnel states that these processes implemented not at a high level.190 2- In terms of gender, only regarding the process of coordination a distinction was found out both in managers and in staff. Women state that the process of coordination is less implemented. 3- Any significant difference was found out between the participants' views on the managerial processes and their age, their involvement in in-service training activities, their total experience in GDYS, managers' managerial experience, working experience in other institutions. 4- In terms of managers' educational level, there was difference only in the decision making process, and in terms of staffs educational level there were differences in the processes of organisation, coordination and inspection. 5- A significant difference was found regarding manager only in the cordination process and regarding staff in all processes except for the processes of decision making and managing. 6- In terms of staffs working experience in the units in GDYS, a difference at the level of 0.05 was found out regarding the processes of decision making and planning. 7- Regarding managers, in terms of working in different units in GDYS, there were differences in all managerial processes except for the managing process; in terms of working in other institutions, there were differences in all managerial processes except for the coordination process.