Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nün (GSGM) merkez ve taşra teşkilatının amaç, görev ve süreç boyutları ile personel politikalarının analizi
- Tez No: 101708
- Danışmanlar: PROF. DR. H. NİHAT BİLGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
Bu çalışmanın amacı, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün amaç, görev ve süreç (karar, planlama, iletişim, örgütleme, koordinasyon) boyutlarının durumu ile personel politikalarının durumunu saptama, analiz edip yorumlayarak gerekli durumlarda önerilerde bulunmaktır. Betimsel nitelik taşıyan araştırmanın evrenini; 2000 yılında Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (GSGM) Merkez Teşkilatında görev yapan 1 8 üst düzey ve 76 orta düzey yönetici ile Taşra Teşkilatında görev yapan 46 İl Gençlik ve Spor Müdürü oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Elde edilen veriler; yüzde, frekans, ağırlıklı ortalama, çok gözlü düzenlerde ki kare testi, cronbach alpha güvenirlik katsayısı gibi istatistiksel yöntemler kullanılarak çözümlenmiştir.IX Araştırma sonuçlan aşağıdaki gibi özetlenebilir; 1. GSGM Merkez ve Taşra teşkilatı üst düzey yöneticilerinin tümü erkektir. Yalnızca orta düzey yönetici grubunda kadın yönetici bulunmaktadır. Bu sonuç, GSGM Teşkilatında kadın yöneticilerin azlığına işaret etmektedir. Oysa, örgütte kadın yöneticilerin çalışmaları, yönetime farklı bakış açısı ve yaklaşım tarzı kazandırabilir. Araştırmaya katılan yöneticilerin yüzde 2.8'inin yüksek lisans ve yüzde 0.7'sinin doktora düzeyinde uzmanlık eğitimi vardır. Yöneticilerin yüzde 88'inin yöneticilik eğitimi yoktur. Bununla beraber yöneticilerin yüzde 45.8'i yönetim alanında hiç kursa katılmamıştır. Bu bulgular, GSGM Teşkilatında yönetici düzeyindeki personelin niteliğinde sorunlar yaşandığına dikkati çekmektedir. Oysa beden eğitimi ve spor yönetimi bir uzmanlık alanıdır. Bu nedenle, GSGM Teşkilatı yönetiminde bilimsel ve çağdaş düşünen yöneticilere ihtiyaç duyar. 2. GSGM Merkez ve Taşra Teşkilatının, Anayasa' da belirlenen amaçlarını gerçekleştirmedeki başarı düzeyleri, beklenilen düzeyde değildir. Oysa, GSGM bu amaçlan gerçekleştirmek için kurulan bir Devlet teşkilattır. Bu nedenle, teşkilatın varlığı ve etkililiği bu amaçlara ulaşabildiği sürece devam etmektedir. Bu amaçların içinden, GSGM' nün gençleri suçluluk, kumar ve bezeri kötü alışkanlıklarından korumak için alman tedbirleri uygulama amacı ile gençleri cehaletten korumak için alınan tedbirleri uygulama amaçlarını gerçekleştirilmesindeki başarı düzeyine ilişkin olarak, yönetici görüşleri arasında 0.05 düzeyinde anlamlı fark bulunmuştur. Bu farklılığın ortadan kaldırılması için her kademedeki yöneticilere mevcut durum hakkında bilgi verilmelidir. 3. GSGM Merkez ve Taşra Teşkilatının, 3289 sayılı kanunda belirlenen görevlerini gerçekleştirmedeki başarı düzeyleri beklenilen düzeyde değildir. Oysa, GSGM bu kanuni görevlerini, teşkilatm amaçlarını gerçekleştirmek maksadıyla yapacak sistemi kurmalıdır. Bu görevlerin içinden; 14, 23, 24, 25, 32 ve 33. görevlerin gerçekleştirmesindeki başarı düzeyineilişkin olarak, yönetici görüşleri arasında 0.05 düzeyinde anlamlı fark bulunmuştur. Bu farklılığın nedeni Merkez Teşkilatı üst düzey yönetici grubunun belirtilen görevlerin (32. görev hariç) gerçekleştirme düzeyinin diğer gruplardan yüksek bulunmasıdır. Bununla beraber tüm görevler içinde, GSGM' nün spor müsabakalarında, milletlerarası kuralların ve her türlü talimatın uygulanmasını sağlama görevini, diğer görevlerle karşılaştırıldığında en yüksek düzeyde gerçekleştirdiği bulunmuştur. GSGM belirtilen görevini yerine getirmediği taktirde, uluslararası yarışmalar ve müsabakalar düzenleyememekte ve bağlı bulunduğu uluslararası federasyonca cezalandırılmaktadır. Bu yaptırımın, görevin gerçekleştirmesindeki başarı düzeyini arttırması dikkat çekicidir. 4. GSGM Merkez ve Taşra Teşkilatında yönetim süreçlerinin (karar, planlama, iletişim, örgütleme, koordinasyon) uygulanması beklenen düzeyde gerçekleşmemektedir. Oysa, hem örgütün amaçlarını, hem de yönetimin görevlerini gerçekleştirmek bakımından, temel alman yönetimin çeşitli işlevlerini uygulamaktır. Araştırmada bu işlevler; karar, planlama, iletişim, örgütleme ve koordinasyon süreçleri olarak ele alınmıştır. Ayrıca, GSGM'nde sorumlu olan görevin başarısı için verilen yetkinin yeterlilik düzeyine ilişkin olarak yönetici görüşleri arasında istatistiksel bakımdan 0.05 düzeyinde anlamlı fark bulunmuştur. Bu farklılığın nedeni merkez teşkilatı üst düzey yönetici grubunun belirtilen sürecin uygulanma düzeyini diğer gruplardan yüksek bulmasıdır. Oysa örgütleme sürecinde, göreve ait yetki ve sorumluluğun dereceleri ve bunların aralarındaki ilişkinin belirtilmesi gerekmektedir. 5. GSGM Merkez ve Taşra örgütünde personel atamaları ve görevde yükselme ile ilgili hususlara,“Az”ya da“Orta”düzeyde önem verilerek uygulanmamaktadır. Oysa, bu hususların uygulanması, örgütün amaçlarını gerçekleştirmek ve personelin görevlerini en iyi biçimde yapabilmelerini sağlamak için son derece önemlidir. Bu nedenle, elde edilen bulgular, GSGM yöneticilerinin nitelikleri konusunda sorunlar yaşandığının göstergelerindenXI biri olarak görülür. Ayrıca, GSGM' de personel tayini yaparken, personelin erdemliliğine ve tecrübesine verilen önem düzeyine ve görev, görevin gerekliliğine uygun olarak yürütüldüğünde bu görevde kalmaya verilen önem düzeyine ilişkin olarak, yönetici görüşleri arasında 0.05 düzeyinde anlamlı fark bulunmuştur. Bu farklılıkların nedeni, merkez teşkilatı üst düzey yönetici grubunun belirtilen uygulamaların önem düzeyini diğer gruplardan yüksek bulmasıdır. GSGM Merkez ve Taşra Teşkilatları, insan emeği ile hizmet üreten bir örgüttür. Bu nedenle, insan emeğinin nicelik ve niteliği, örgütün amaçlarına yönelik yönetilmesinde son derece önemlidir. Anahtar Kelimeler; Gençlik, Spor, Spor Yönetimi
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to state the objectives, tasks and process (decision-making, planning, communication, organizing, coordination) and human resources policies of General Director of Youth and Sports, to analyze and to make recommendations when it is required. The population of the descriptive research is the 1 8 upper and 78 mid-level managers from the central office of General Director of Youth and Sports and the 46 City Youth and Sports Managers from the rural organizations. Survey method is used as the data collection technique. The data was interpreted using statistical techniques such as percentage, frequency, mean scores, Chi-sguare test and crombach alpha reliability coefficients test.The research results might be summarized as followed; 1. All of the central office and rural organizations' managers are male. There are only a few female managers at the mid-level. This conclusion highlights the small number of female managers within the General Director of Youth and Sports Organization. Despite this very fact, increase in the number of female managers might provide a different vision and approach to administration. Among the participants of the survey 2.8% have masters and 0.7% have Ph.D. degrees. 88% of the managers do not have any sort of managerial education. Besides 45.8% of the managers have not attend management programs. These findings indicate that the challenges in terms of the administrative qualifications of the managers of the General Director of Youth and Sports deserve attention. On the contrary, physical education and sports is a field of expertise. For this reason, General Director of Youth and Sports Organization needs managers with scientific and contemporary vision. 2. The level of success in achieving the objectives of General Director of Youth and Sports set by the constitution is under the expectations. Ironically, General Director of Youth and Sports is a public organization established to achieve these objectives. So, the existence and effectiveness of the organization continue as long as it achieves the objectives. Among these goals, there is a significant statistical difference at a level of 0.05 between the manager's opinion related with the success rate of reaching the goals in terms of the purpose of applying the precautions to prevent crime, gambling, drug abuse, and the other bad habits among young people and the incentives to encourage them to get better education. To avoid this difference, managers at various levels should be informed about the current circumstances. 3. The level of successes in doing the tasks mentioned at legislation with the number 3289 both the central and rural organizations do not meet the expectations. However, General Youth and Sports Organization should create the system in order to achieve the organization objectivesVI in its jurisdiction. There is a 0.05 significant statistical difference between the manager's opinion in the level of success rate of doing the tasks; 14, 23, 24, 25, 32, 33. The reason of this difference is the fact that level of success rate in doing the tasks (except the 32nd task) among upper level managers at central office is higher than the other groups. Furthermore, it is found out that among all the tasks of General Director of Youth and Sports, the task of applying the international rules, regulations and guidelines during the sport events is done at the highest level. In case of not being able to do this task, General Director of Youth ad Sports is prohibited to organize international sport events and is punished by the international federations that it is a member. The fact that the level of successes in doing the task is related with these obligations deserves attention. 4. The application of administration process (decision-making, planning, communication, organization, coordination) of both central and rural organizations' is not meeting the expectations. Nevertheless, the basic principle is to apply the various procedures of administration both for the purpose and the tasks of the organization. Besides, among the managers' opinion there is a 0.05 significant statistical difference related with the sufficient level of authority delegated for the success of the given task. The reason of this difference is the perception of the upper level managers in central office of the application level of the mentioned process is higher than the others. Nonetheless, during the organizational process. It is essential to determine the level of the delegated authority and the responsibility of the task and the relation between them. 5. It is given“low”or“fair”level of importance to personnel replacement and promotion in General Director of Youth and Sports Organizations both in central and rural offices. However to administer these rules is vital to achieve the organizational objectives and to have personnel do their best at their duties. Thus, the findings indicates the clues of the challengesVII in the qualifications of the General Director of Youth and Sports Organizations managers. Moreover, there is a 0.05 significant statistical difference among managers' opinion in the priority given to the level of experience and wisdom of the employee and to be able keep the position in case the requirements are met. The reason of the differences is the upper level managers' perception of the central office in terms of the level of importance given to the application is higher than the others. Central and urban organizations of the General Director of Youth and Sports produces service by means of human effort. As a conclusion, it is vital to manage human resources in terms of quality and quantity according to the organizational objectives.Key words; Youth, Sports, Sports Management.