Kamu çalışanlarının afet bilinci ve farkındalık düzeylerinin belirlenmesine yönelik bir alan araştırması
A field study on determination of disaster awareness and awareness levels of public employees
- Tez No: 797387
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Acil Durum ve Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kamu çalışanların afet bilinci ve farkındalıklarının demografik değişkenler bakımından farklılık oluşturup oluşturmadığını tespit amacıyla hazırlanan bu çalışma üç temel boyutta tasarlanmıştır. Birinci bölümde“afet”kavramı ve türleri ile çalışmanın örneklemi olan Bitlis ilinin afet potansiyeli üzerinde durulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde afet yönetimi, farkındalığı ve bilinci gibi çalışmanın temel kavramları incelenmiştir. Son bölümde tarama modeli olarak bilinen ve nicel araştırma yöntemleri içerisinde yer alan yaklaşım üzerinden analiz yapılmıştır. Sonuç olarak afet bilinci ve farkındalıklarının cinsiyet, yaş, eğitim, medeni durum ve çalışma süresi gibi demografik açılardan anlamlı farklılık oluşturduğu görülmüştür. Bulgularının kamu kurum çalışanlarına yönelik afet bilinci ve farkındalığının tespit edilmesine katkı sunmasının yanı sıra, kurum yöneticilerine ve politika yapıcılara yol göstermesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study, which was prepared in order to determine whether the disaster awareness and awareness of public employees make a difference in terms of demographic variables, was designed in three basic dimensions. In the first chapter, the concept of“disaster”and its types and the disaster potential of Bitlis, which is the sample of the study, are emphasized. In the second part of the study, the basic concepts of the study such as disaster management, awareness and consciousness were examined. In the last section, an analysis was made on the approach known as the screening model and included in the quantitative research methods. As a result, it has been seen that disaster awareness and awareness make a significant difference in demographic terms such as gender, age, education, marital status and working time. It is expected that the findings will not only contribute to the determination of disaster awareness and awareness for public institution employees, but also guide institution managers and policy makers.